Eft Nedir - Eft Saatleri

Maaşta İcra Varken Diğer İcralar ne Olur?

Ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle veya kefil olduğunuz kişinin borçları sebebiyle maaşınıza haciz konabilir. Bu ,yasal bir uygulama olmakla birlikte birtakım şartları da bulunmaktadır.

Bu şartlardan ilki kişinin mevcut maaşının 4/1’inden fazla kısma icra konulamamasıdır Yani alınan maaşın%25’i icraya konu olurken geri kalan kısmı borçluya işveren tarafından ödenir.

Maaşa yönelik haciz işlemi nasıl yapılır?

Borçlardan ötürü maaşa konan haciz, işçinin çalıştığı yerdeki işveren tarafından gerçekleştirilir.işveren,kendisine işçisi için gönderilen haciz yazısını aldıktan sonra maaşından 4/1 kesinti yapar. Bu kesintiyi yapmadan alacaklı avukatına bu kişinin maaşına yönelik başka bir haciz uygulamasının varlığı hakkında soru soran bir yazı gönderir. Daha sonra da karşı tarafın yolladığı ıban numarasına haczedilen kısmı yatırır. İşveren, alacaklı taraftan hacze yönelik tebligatı aldığı dönemde işçisini bu konuda haberdar eder ve maaşından 4/1 oranında kesinti yapılacağını açıklar.

Aynı anda iki haciz işlemi olabilir mi?

Maaş üzerinden iki haciz işlemi aynı anda gerçekleşemez. İşveren böyle bir durum varlığında kendisine gelen haciz yazılarını sıraya koyar ve geliş sırasına göre gerekli kesintiyi yaparak alacaklıya öder. İlk sıradaki borç kapandıktan sonra ikinci sıradaki alacaklıya ait borçların ödenmesi için gerekli kesintiler yapılır. İşveren ilk sıradaki haciz işlemini tamamlamadan ikinci ve diğer sıradaki haciz işlemlerini uygulamaya koyamaz.

Maaş dışında kalan yan haklar da hacze konu edilir mi?

Kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, ihbar tazminatı da hacze konu edilebilmektedir. Bunlardan kıdem tazminatı önceleri hacze konu edilemez denmekteyken Yargıtay ın bu yöndeki son kararı edilebileceği doğrultusundadır. Dolayısıyla bahsedilen bu hakların tümü maaş cinsinden ödeme kabul edilir ve tümü hacze konu edilir.

İşçinin haciz sürecinde yapabilecekleri nelerdir?

İşçi, icra yazısı geldiği anda bunun fotokopisini talep etmeli ve alacaklı kişinin avukatı ile görüşerek borcu en kısa sürede ödeyeceği ile ilgili ikna ve pazarlık süreci yürütmelidir. Eğer imkan varsa borcun tümünü bu pazarlık sonunda belirlediğiniz tutar üzerinden tek seferde kapatın. Aksi taktirde zaten gecikmiş olan borcu yasal faiziyle birlikte ödemek durumunda kalırsınız ki bu da borçlu kişiyi hayli zorlayacaktır.

Özetle;Bankalardan sağlanan kredilerin geri ödemelerinde yaşanan sorun borç tahsilinin en son aşaması olan haciz yoluyla gerçekleştirilmesine neden olur. kişinin önce maaş gibi nakdi kaynakları ile malvarlığı gibi nakde dönüşebilme özelliği olan varlıklar üzerinden tahsilat gerçekleşir. Kişiye yönelik birden çok haciz uygulaması varsa işveren kendisine gelen haciz yazılarını geliş sırasına koyar ve ilk gelenden başlamak üzere maaştan %25 oranında kesinti yaparak kalan maaşı kişiye geri öder. Yani maaşta aynı anda iki haciz uygulaması sözkonusu değildir. Hacze konu ilk borç bitince ikinci hacze gelinir ve kesinti yapıldıkça alacaklının belirttiği iban numarasına her ay kesilen miktar yatırılır.

 

Bir önceki yazımız olan Ödenmeyen ek hesaplar için icra gelir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ