Eft Nedir - Eft Saatleri

Memura Kredi Veren Bankalar

Kaynak temininde en önemli gelir kaynaklarından biri olan banka kredileri ihtiyaç sahipleri tarafından talep edilen  bir finansal kaynaktır. Bu kredi tahsisinde birtakım kriterlerin yerine getirilmesi banka açısından  önemli bir konudur. Başta kredi notu olmak üzere alınan kredinin geri ödenmesi adına talep edilen teminatlar önemli bir garanti unsurudur.

Bankalar kredi kullanımında kişilerin tabi oldukları kurumları önemsemekte ve özelikle kamu kurumlarında çalışan kişilerin kredi  talepleri olumlu karşılanmaktadır .Bunun ana sebebi olarak, kurumun bünyesinde çalışan kişilere yönelik ücret ödemesinde herhangi bir gecikmenin yaşanmayışı ve belli dönemlerde maaşlarına ek olarak verilen ödemelerdir. Bankalar kendisinden kredi talebinde bulunan kişilerden kefil olarak gösterilenler arasında kamu çalışanı varsa bu kredi talebine olumlu yaklaşır. Yani kamu çalışanı kişi bankalar nezdinde her zaman  güvenilir müşteri ve kefil durumunda görülmekte ve bu durumu kredi onayına oldukça etki etmektedir.

Bankaların kredi onayına etki eden faktörler nelerdir?

Kredi talebinde bulunan kişi veya kurumlar geçmiş dönemde kredi ödemesinde yaşanılan olumlu veya olumsuz finansal performanslar nedeniyle oluşan kredi notuna bakarak ilk ve en önemli veriyi dikkate alırlar. Bu notun kritik seviyenin altında yer alışı bankanın politikaları ile orantılı olacak şekilde karara varılarak istenirse teminatlar talep  edilerek kredi onayına gidilebilir. İkinci önemli nokta gelirinizin bu krediyi karşılayabilecek pozisyonda olmasıdır. kanuna göre elde edilen gelirin %60’i kadar miktar kredi talebine konu olabilecektir. Bu sinir hem kişiyi hem bankayı koruma altına alan sınırdır. Kişinin yaşamını asgari düzeyde sürdürebilmesi için gerekli olan tutar için kredi çekilebilecek miktara sınırlama getirilerek kredinin ödemesi güvence altına alınmıştır. Her iki durum memurlar içinde geçerli olan şartlar arasında yer almaktadır. Kredi notunun yeterli seviyede oluşu ve gelir ile orantılı kredi talebi memurların konumu ile birlikte kredi onayına etki edecektir. Bunun yani sıra olumsuz durumların varlığı ipotekli mülk veya kefil seçeneklerinin devreye girmesine sebebiyet vererek yine kredi onayını sağlayacaktır.

Kamu çalışanları kredi temininde daha imtiyazlı bir konumdalar mi?

Kamu çalışanları devlette çalışıyor olmanın avantajlı durumunu yaşamaktadırlar. Kamuda çalışan kişiler özlük hakları bakımından daha kapsamlı haklarla donatılmış işten çıkarılmaları daha dar uygulamalarla çevrilmiştir. Durumun böyle oluşu memurların maaşını zamanında alan ve işsiz kalma durumunun uzak bir ihtimal olarak kaldığı kişiler olarak bankaların iyi müşteri olarak baktığı kesim içinde yer alırlar.

Memurlar için en uygun krediyi veren bankalar hangileridir?

  • Akbank %0.99 faizle 12 ay taksit ile veya %1.02 faizle 36 ay süreyle kredi temini sağlar
  • Halkbank %0.97 faizle 36 ay veya %0.99 faizle 60 ay süreli kredi
  • Vakıfbank %0.99 faizle 60 ay vadeli
  • Odeabank %1.09 faizle 36 ay vadeli
  • Teb %1.10 faizle 36 ay vadeli
  • Garanti bankası%1.04 faizle 36 ay vadeli
  • İng. bank %1.08 faizli kredi temininde bulunurlar.

Memurlara yönelik bankaların kredi seçenekleri bulundukları pozisyonun devlet kademesinde yer alışı daha uzun vade ve uygun  faiz imkanlarıyla kaynak teminine neden olur. Riskin azaldığı banka kaynaklarının geri dönüşünün zora girmediği nokta kredi onayının verilip daha uygun faiz ve vade sürelerinde kullanımı da beraberinde getirir.

 

Bir önceki yazımız olan Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ