Eft Nedir - Eft Saatleri

Merkez Bankası Kara Liste

Merkez bankası risk merkezi veri tabanında kişi ve kurumlara ait karşılıksız çek, sorunlu kredi ve kredi kartları, protestolu senetler, kredi limitleri ve risk bilgileri yer almaktadır. Bu kayıtların yer aldığı veri tabanına halk  arasında Merkez Bankası Kara listesi denilir. Bankacılık kanunda yapılan bir değişiklikle merkez bankası risk merkezinin Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezi yönetimine devredilmesi hususunda karar verilerek kayıtlar bu merkeze alınmıştır.

Kullanılan kredi ve kredi kartlarının belli bir disiplin içinde ödemelerinin yapılmayışı kişilerin gelecek dönemlerde kullanmak isteyeceği kredi kaynaklarını etkileyecek ve bankalar tarafından olumsuz bir tablo ortaya çıkacaktır. Kredi ve Kredi kartı ödemelerinde  ilgili kanun gereğince 2 dönem ödenmeyen borçlar 30 günlük ek süre sonunda takip aşamasına gelir ve bu da kişinin sicili yani finansal geçmişi hakkında negatif bir durum ortaya koyar. Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk yönetim merkezi bilgi paylaşım merkezi olan  Kredi kayıt bürosu ile imzaladıkları sözleşme gereğince işbirliğine gitmişlerdir. Kredi kayıt  bürosunun merkez binasında faaliyete başlayan risk merkezi  kurulum aşamasında buradan destek almış kredi kayıt bürosu da risk merkezinden aldığı verileri işleyerek findeks notu denilen kredi puanına dönüştürerek sicil sorgulaması yapanlara gerekli finansal bilgileri sunmaktadır. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunun bankaların gözetim ve denetimini almasından sonra merkez bankasının bankaların risk kaydını yapmasının bir anlamı kalmamış bu yönde yapılan eleştiriler de yerini bularak tüm kayıtlar bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine aktarılmıştır.

 Kara listeye girenler kaç yıl süre ile kayıt altında kalırlar?

Kredi kayıt bürosunun risk merkezinden aldığı veriler ışığında kaydı yapılan banka müşterilerinin bilgileri 5 yıl süre ile saklanır kredi sicili bozuk dolayısı ile kredi notu düşük olan gerçek veya tüzel kişilerde bu süre içinde bankalarla askıya alınmış gergin bir süreç yaşarlar. Mevcut kredi borçları sebebiyle kredi notu düşmüş olanlar bu borcu ödeseler bile bankalar tarafından güven veren müşteri sınıfına giremezler. Bazı banka müşterileri de borçlarını kapatmazlar ve bunlara ait kayıtlar da 10 yıl süre ile saklanır.

Kara listeden silinmek mümkün müdür?

Kara listeden silinmek kişinin isteği ile mümkün olacak birşey değildir. Yalnız mevcut hükümet belli aralıklarla sicil affını kanunlaştırarak kara listede olanların borçlarını sıfırladıktan sonra sicil kayıtlarının silinmesi mümkün hale gelir.5 yılın dolması ile de sicil kayıtları geriye dönük olarak bilgi vermez.

Merkez bankası kayıtları Türkiye bankalar birliğinin risk yönetim merkezine aktarılmış kara liste diye tabir edilen kayıtlar burada tutulmaya başlanmıştır. Bankalar bu kara listede yer alan kayıtları kullanarak kredi verme yada vermeme yönünde karar geliştirirler. Bu bankanın politika ve insiyatifleri ile alakalıdır. Risk toleransı her finansal kuruluşta aynı şekilde işlemediğinden bazen kara listede yer alıp kredi skoru düşük müşterilere bile rekabet ortamının getirdiği iştahla kredi kullanımı yaptırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kaydı Kara Liste Sorgulaması başlıklı makalemizde kara liste sorgulama, kredi sicli sorgulama ve sicil sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ