Eft Nedir - Eft Saatleri

Merkez Bankası Kredi Notu Hesaplama

2013 yılına kadar merkez bankası tarafından kişi ve kurumlara ait olarak tutulan kayıtlar Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine aktarılmış ve burada tutulmaya başlanmıştır. Risk merkezi ile kredi kayıt bürosu arasında yapılan protokol gereği kredi kayıt bürosu risk merkezine kayıtların not sistemine dönüştürülmesi konusunda teknik destek verecektir Kredi notunu kredi kayıt bürosu tarafından özel hesaplama metoduyla yapılıyor olmasından sonra merkez bankasının bu konuda önceki dönemlerde sahip olduğu sorumluluk bu kuruma geçmiştir.

Merkez bankasının kişi ve kurumlara ait olarak tuttuğu karşılıksız çek, sorunlu kredi ve kredi kartları, protestolu senetler, kredi limitleri ve risk bilgileri aktarım sonrasında risk merkezine geçmiş kredi kayıt bürosu tarafından da not sistemi ile puan şekline dönüştürülmüştür. Kredi notu 1 ila 1900 aralığında bir puan sistemi ile çalışan kişilerin borç ödeme alışkanlıkları, kredi başvuru sayıları gibi pekçok faktörden etkilenerek şekillenmektedir.

Kredi notunu oluşturan faktörler nelerdir?

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının kredi notunu etkileme düzeyi%30’dur.Ödeme alışkanlıklarından anlaşılması gereken kredi ve kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihlerinden önce yapılması, ekstredeki tutarın asgari miktar ödemesinin  süresi içinde yapılmasıdır. Tüm bu etmenler kredi notuna artı puan olarak yansıyacaktır.

Kullanılmış olan kredilerin olumlu veya olumsuz olarak kapanması veya şuan kullanılmakta olan kredi le ilgili mevcut durum ,limitler kredi notuna %25 oranında etki eder.

Yeni bir kredi kullanımı yapmış olmak kredi notunu %20 oranında etkilemektedir.  

Düzenli kredi kullanımı yapıyor olmak kredi notu üzerine %15 oranında etkilidir. Bu noktada kredi kullanımı yaparak düzenli ödeme gerçekleştirmek bankalarla hiçbir kredi ve kredi kartı geçmişi olmayan birine göre daha yüksek Kredi notuna sahip olmaya neden olur.

Kredi notu sorgulaması nasıl yapılır?

Banka puanı, kredi notu, findeks notu, kredibilite notu gibi pekçok ismi olan kredi puanı t.c kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir. Bunun için önce kredi kayıt bürosunun bir hizmetti olan Findeks’e üye kaydı gerçekleştirmeli daha sonra sms, findeks sitesi,bankalar,mobil uygulamalar, paket uygulamalar kanalı ile kredi puanınıza erişebilirsiniz.

Daha önceden merkez bankası tarafından tutulan banka kayıtlarının risk merkezine aktarılması ile yeni bir dönem başlamış kredi kayıt bürosu tarafından kredi notu hesaplaması yapılır olmuştur. Kredi notu 4 bileşenin etkisinde kalarak şekillenmekte, finansal aktivitedeki başarı kredi notunu olumlu etkilemektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından not sistemine dönüştürülen kredi puanı ile ilgili veriler risk merkezinden alındıktan sonra özel matematiksel bir metot yardımıyla kredi skoruna dönüştürülerek kişisel finansal karneyi ortaya çıkartır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ