Eft Nedir - Eft Saatleri

Mevsimlik İşlerde Çalışan İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Mevsimlik işler iş kanununda belirtilen diğer iş kollarından farklı olarak yılın sadece belirli zamanlarında çalışma hakkı veren bir iş şeklidir. Doğal şartlara bağlı olarak gelişen ve  mevsim dönemlerinde başlayan çalışma mevsim sonu geldiğinde sona erer. Bu özelliği sebebiyle de bağımlı iş sözleşmesinden ayrılarak daha çok  bağımsız iş sözleşmesine benzemektedir.

Mevsimlik işler sezon başlarında çalışma döneminin başlayıp mevsim sonlarında sona erdiği iş şeklinin adıdır. İki mevsim arasında geçen süre çalışma sürelerinin olmadığı ara dönemdir. Bu dönemler askıda kalan süre olarak kabul edilir. Dolayısıyla işçi ve işveren arasında aksi kararlaştırılmadıkça yani gelecek mevsim dönemi başında iş akdinin devam edeceği kararlaştırıldıysa bu süre zarfında iki tarafın karşılıklı hak ve borçları askıda kalarak yeni dönem başında tekrar aktif hale gelir. İşveren işçiye gelecek mevsim başında kendisini işe almayacağını belirttiyse iş sözleşmesi mevsim sonu itibariyle sona erer. Eğer işveren böyle bir bildirimde bulunmazsa iş sözleşmesi işçinin işe alınmamasıyla bir sonraki mevsim başında sona erer .

Mevsimlik işçinin kıdem tazminatına dahil edilen süreler nelerdir?

Mevsimlik işçiler yılın belirli dönemlerinde çalıştıkları için kıdem tazminatı hesaplamalarında çalıştıkları bu süreler veya çalışılmış gibi sayılan süreler hesaplamada önemlidir. Dolayısıyla askıda kalınmış süreler tam yıl hesabına dahil edilmez ve kıdem tazminatı hesabına konu yapılmaz.

Mevsimlik işçilerin kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılır?

Kıdem tazminatı hesabında işçinin en son çalıştığı dönemde aldığı ücret ,çalışılan gün sayısına bölünerek ödenecek  günlük ücret bulunur. Bu ücret hesaplamasından sonra çalışılan veya çalışılmış kabul edilen sürelere günlük ücret hesaplamasında bulunan tutar uygulanarak ödenecek kıdem tazminatı bulunur.

Mevsimlik işçilerin kıdem tazminatı hakkında yapılan bir yasal düzenleme bulunmamakta ve bu konuda Yargıtay tarafından alınmış kararlar dayanak gösterilerek uygulamada öne çıkmaktadır. İş sözleşmesinin belirli veya belirsiz süreli oluşu durumunda, iş akdinin sona erme zamanları, kıdem tazminatı hesabına esas süre, bu süreye uygulanacak günlük ücret hesaplaması gibi unsurlar bu kararlar doğrultusunda uygulama alanı bulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere Özel Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ