Eft Nedir - Eft Saatleri

Mortgage Kredisi Nedir?

Günümüz bankacılık sektörünün müşterilerine, kira öder gibi ev sahibi yapma kolaylığı sağlayan konut kredisi şeklidir. Mortgage kredisini diğer kredilerden ayıran en önemli fark ise alacak olduğunuz evi bankaya ipotek olarak göstermenizdir. Yani satın alınan ev bankaya teminat olarak verilir. Mortgage kredisiyle sahip olduğunuz evin bütün hakkı siz tüm borcu ödeyene kadar bankanın elindedir. Yani geri ödeme sürecinde sorun yaşarsanız banka istediği zaman evi sizden geri alabilir ve o zaman kadar ödemiş olduğunuz miktarı size geri verir. Bu yüzden Mortgage kredisini tüm piyasayı araştırmadan ya da önlem almadan gözü kapalı kullanmanız önerilmez. Mortgage kredisini alırken yüksek meblağlarda peşinat vermenize gerek yoktur. En fazla %25 oranda peşinat vermeniz yeterlidir.

“Mortgage”, kelime anlamı olarak “İpotek Teminatı” ifadesine karşılık gelmektedir.” Bir tür gayrimankul finansman sistemidir.” Mortgage kredisi 30 (180 ay ) yıla varan geri ödeme vadesini müşterilerine sunar. Bu kredi çeşidi ile müşteriler kira öder gibi ev sahibi oluyorlar. Ancak bilinmesi gereken” bu krediyi kullanmış olan kişi biri yıl içerisinde 2 ay boyunca krediyi ödemediği takdirde, banka otomatik olarak o ana kadar müşterinin ödemiş olduğu kredinin anaparasını teslim ederek evi yeniden satışa çıkarabilme hakkına sahiptir.” Mortgage kredisinin başlıca türleri ise şunlardır; Ev kredisi(konut kredisi),Ofis(işyeri)Kredisi, Arsa Kredisi, Konut Geliştirme Kredisi, İnşaat kredisi, Refinansman Kredisi.

Mortgage Kredisi toplumların refahını arttırma da önemli rol oynar. Uzun vadede karlı bir yatırımdır. Peki Mortgage kredisi şartları nelerdir? Mortgage Kredisi şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak bankalar; kredi notunuzu , gelir durumunuzu ve almak istediğiniz konutun değerini göz önünde bulundururlar. Yapı Kredi, Garanti, Denizbank, ING Bank, HSBC bankaları Mortgage Kredisi veren bankalardan bazılarıdır.

Bir önceki yazımız olan 19 Mayıs’ta Bankalar Tatil mi? başlıklı makalemizde bankalar açık mı ve bugün bankalar açık mı 19 mayıs hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ