Eft Nedir - Eft Saatleri

Muayene İstasyonu İşletme Şartına Uymama  Cezası

Araçların muayenesinin yapılması için kurulan istasyonları belirli yükümlülükler altındadır. Yapılacak olan muayenelerde belirli şartlara uymaları gerekmektedir. Araçların muayene edilmesi durumunda yapılan eksiklikler veya yanlışlıklar tespit edildiğin de belirli cezalar uygulanmaktadır. Yüksek tutarlarda olan bu cezalara maruz kalmamak için istasyon yetkilileri ve çalışanları yapacakları muayenelerde oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Muayene istasyonlarında araçların trafiğe çıkabilir vizesini almaları için bir çok kontrol yapılmaktadır. Araçları türüne göre kontroller değişebilmektedir. Araçların motor, dış görünüm, elektrik aksamı gibi kontroller yapılmaktadır. Bu kontrollerde araçların trafikte herhangi bir sorun yaşamayacak durumda olması gerekmektedir. Araçların lastik durumları da önemlidir. Lastiklerin yıpranmış olması değişme zamanı gelmiş olması da aracın vize almasına engel olabilmektedir. Araçların kapı, kaput, bagaj kapağı aksamlarının da kontrolü yapılmaktadır. Bu alanlarda afif kusur görüldüğünde aracın muayenesinde herhangi bir sorun görülmemiş olmaktadır. araçların fren, gaz, debriyaj, vites, hız göstergesi gibi aksamları da kontrol edilerek uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bunların yanı sıra araçlarda far, dörtlü uyarı ışıkları, uzun far, sinyal ve stop lamları da kontrol edilmektedir. Bütün bu kontroller sonrasında aracın trafiğe çıkıp çıkamayacağına karar verilmektedir.

Araç muayene istasyonları yaptıkları bu çalışmalarda herhangi bir şekilde yetkilerinin dışında ve işletmenin şartlarına göre uygun hareket etmedikleri halde para cezası uygulanmaktadır. İşletmede bu durum tespit edildiğinde ilk uygulanarak olan ceza tutarı 6.377TL olarak belirlenmektedir. İkinci tespitte ise 10.635TL para cezası uygulanmaktadır. Üçüncü tespit cezası ise 21.272TL olarak belirlenmektedir. İdari cezalar ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uygulanmaktadır. Bir yıl içerisinde üç defa ceza alan işletmeler ise verilen cezaların yanı sıra bakanlık tarafından istasyon işletme yetkileri iptal edilir. Böylelikle istasyonun çalışması engellenir.

Bir önceki yazımız olan Şifrematik Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ