Eft Nedir - Eft Saatleri

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

2016 yılında emekli maaşlarına yönelik hükümetin seçim vaatleri arasında da yer alan seyyanen zam miktarı olan 100 TL ile maaşı 1000 TL’nin altında olanlar için mevcut zamlar gerçekleştirildi. Bu ücretler emekli sandığı, bağ-kur ve ssk emeklileri için taban ve tavan ücretler şeklinde verilmektedir. Emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı sgk ’nin  kendi sitesinde iki farklı yöntemden birisi seçilerek öğrenilebilir. Bunlardan ilki sigortalılık şekli olan 4/A,4/B, 4C’den biri seçilerek ilgili alan doldurulur .Birde e-devlet şifresi ile giriş yaparak emekli olduktan sonra alınacak maaş miktarınızı öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşlarına yönelik yapılan düzenlemeler neticesinde 2016 yılında toplam %19’luk artış yaşanmış taban ve tavan miktarlar şu şekilde tespit edilmiştir.

Taban ücret miktarları :

BAĞ-KUR Tarım Emeklileri için 878 Liraya
BAĞ-KUR Esnaf Emeklisinin Maaşı 1.113 liraya

Ssk işçi emeklisi:(kanun öncesi)975 Liraya
SSK İşçi  emeklisi(kanun sonrası)1269 Liraya
Memur Emeklisi :1617 Liraya yükseldi.

Tavan Emeklilik Maaşları ise :

BAĞ-KUR Tarım Emeklisi : 1444 Liraya
BAĞ-KUR Esnaf Emeklisi :3230 Liraya,
SSK Emeklisi ise :3812 lira almaktadır.

Emekli olacak birinin alacağı emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır?

Sosyal güvenlik kurumunun sitesinde emekli olan kişinin bağ-kur, emekli sandığı veya ssk emeklisi olma şekline göre istenilen seçildikten sonra gelen ekranda

  • C. kimlik numarası
  • SSK sicil numarası
  • baba adı
  • Nüfusa bağlı olunan il
  • doğum tarihi

bilgileri girilerek sorgula butonuna basılır ve ne zaman emekli olunacağı ve ne kadar maaş alınacağı bilgilerine erişilebilir. Benzer şekilde e-devlet uygulaması ile emeklilikle ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtını alabilirsiniz .E-devlet şifresi ptt şubeleri vasıtası ile 2 lira ödenerek temin edilebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak sorgulama sırasında işe başlama tarihi, malullük ya da iş gücü kaybının olup olmadığı gibi bilgilere sahip olmanız sonucun tarafınıza iletilmesi açısından önemlidir.

Emekli maaşları ile ilgili yakın zamanda yeni düzenlemeler yapılmış dar gelir grubunda yer alan emekli vatandaşlara belirli miktarın üzerinde ödeme yapılması ile ilgili uygulamalar devreye konulmuştur. Bununla birlikte emekli olmadan ödenen primlerle ne zaman emekli olunacağı ile ilgili bilgiyi sosyal güvenlik kurumu sitesinden ve e-devlet şifresi ile olmak üste iki farklı yolla öğrenilebilir.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ