Eft Nedir - Eft Saatleri

Ödenmeyen ek hesaplar için icra gelir mi?

Ek hesap ,hesapta para olmasa dahi nakit çekim ve ödeme yapabilme gibi imkanlar sağlayan belirli bir limiti olan banka kaynaklarıdır. Bu hesabı kullanan kişiler ödemelerin zamanında yapılışı, istenildiği an nakit çekim yapabilme özelliği ile tercih sebebi olarak ek hesabı kullanırlar.

Ek hesaplar dikkatli takip edilmesi gereken hesaplardandır. Örneğin hesaptan yaptığınız nakit çekim veya ödenen bir fatura sonunda, hesap eksi bakiyeye düşebilir ve hesaba yönelik günlük faiz işleyebilir. O nedenle bu hesap kullanıcıları hesap hareketlerinin takibini titizlikle yapmalı ve kredi notu gibi finansal karne niteliğinde olan bu veriyi eksi haneye getirmemelidir.

Ek hesapların ödenmeyişinin cezai yaptırımı nedir?

Bu hesaba yönelik uygulanan cezai şart diğer hesaplardan farklı değildir. Yani kişi aldığı bir kredinin veya kredi kartının borcunu kendisi için belirlenmiş olan sürede yapmadığında hakkında idari ve yasal takip süreçleri başlamaktadır. Bu süre toplamda 90 günlük süreç ile bunu takip eden 7 günlük ek süre ve yasal takip sürecidir. Yasal takip süresi borcun banka avukatlarınca icra dairesine verilme ve bu merci tarafından ilgili borcun cebren tahsil edildiği bir aşamadır

İcra takibinin finansal yapıya etkisi nedir?

Borcundan ötürü icra takibi yaşayan biri ödemeler konusunda sıkıntı yaşayan bozuk finansal yapıya işaret eder. Bu pozisyona gelmiş olmanın anlamı çoğunluğu banka ve finans kuruluşları ile geçen gergin bir süreci ve her türden ödeme konusunda yaşanan istikrarsızlığın ifadesidir.

İcraya konu olan varlıklar nelerdir?

Önce varsa maaş hesabınız üzerinden haciz işlemi yapılır. Bu, alınan maaşın %25’lik kısmına tekabül eder. Bankalarda açılmış olan çeşitli türden hesaplar (döviz,altın,mevduat)ile sahip olduğunuz mallar hacze konu edilir.

Ek hesap, daha çok ödemelerini zamanında yapmak isteyip nakit sıkıntısı yaşamak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir hesap türüdür. Ana hesaba bağlı olarak açılması bu hesapla ilgili yaşanan olumsuzluğun icra gibi tüm malvarlığı üzerinde tehdit oluşturacak bir aşamaya gelmesine engel değildir. Diğer hesapların ödemlerinde yaşanan sorunların olumsuz sonuçları ek hesaplarda da yaşanır.O nedenle ödemelerin düzenli seyri önemlidir. Hesabı sürekli takip edip eksiye düşmeden müdahale etmek kredi notu verileri ile finansal yapınızı sağlam tutmanız açısından gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ