Eft Nedir - Eft Saatleri

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kredi ve kredi kartı kullanımları kişiler için olduğu kadar bankalar açısından da belirli riskler içermekte ödemeyi zora sokabilecek çeşitli hadiseler borç tahsil edilemediğinde batık kredi niteliği kazanarak bankayı zarara uğratabilmektedir. Bankalar bu gibi durumları bertaraf edebilmek adına kredi başvurusunda bulunan müşterisinden hayat sigortası yaptırmasını istemekte ve herhangibir  ölüm hadisesinde bankaya olan borçlar sigorta şirketi tarafından bankaya ödenmektedir.

Bankalara kredi başvurus yapıldığında bankanın talep ettiği hayat sigortasının banka bünyesinde yapılma şartı yoktur. Bu konuda piyasa araştırması yaparak en uygun teklifi veren firmadan sigorta hizmeti alınabilir. Kişinin kredi kullanımı sırasında vefatı geriye kalan borçlar düşünüldüğünde pekçok kişiyi zora sokabilecektir.Bunlar;ölen kişinin yakın akrabaları, kredi kullanımı yaptığı banka, borca kefil olan kişidir.

Hayat sigortasının kişinin vefatı halinde sağlayacağı yarar nedir?

Bankalar kredi başvurusu aşamasında bu sigortanın yapılmasını istemesinin nedeni ölüm halinde oluşacak risklerin bertaraf edilmesidir.Hayat sigortası tutarı, başvuruda bulunulan kredi miktarından banka tarafından düşüldükten sonra geri kalan miktar kişiye verilir. Bu sigorta ile ölüm halinde oluşabilecek tüm zarar şirket tarafından karşılanır.

Bankaya olan kredi borcundan kimler sorumlu tutulabilir?

Bankaya olan kredi borcundan ötürü kişinin yakınları, sigorta şirketi, kefil sorumlu tutulacak ve borç banka tarafından bu kişi ve kurumlar aracılığı ile tahsil edilmeye çalışılacaktır. Banka normal şartlarda ölümü şüpheli kabul etmediği hallerde kredi borcunu öder, fakat şüpheli ölüm olarak kabul ettiği hallerde de otopsi raporu ister ve çıkan sonuca göre davranış geliştirir. Kişinin kredi sözleşmesi yaparken yaptırdığı hayat sigortası bazen tüm riskleri içerir mahiyette olmamakta bu da  borcun tahsil edileceği diğer kişileri zora sokmaktadır. Örneğin sigorta, trafik kazası neticesinde olabilecek bir ölümü sigorta kapsamına alırken hastalık sebebiyle olacak ölümü kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sigorta poliçesini imzalamadan önce sigortanın hangi riskleri kapsama aldığını iyi incelemek gerekir.

Sigortanın borcu ödememesi durumunda banka ne yapabilir?

Borcun diğer muhatapları olan varsa kefile ve yakın akrabalardan borç tahsil edilmeye çalışılır. Yakın akrabaların borç ve kişiden kalan miras üzerinde yapacağı değerlendirmede borcun fazla oluşu mirasın reddi yolunda bir girişime neden olabilir. Yakın akrabalar kendilerini zora sokacak böyle bir durumu bertaraf etme adına reddi miras yolunu seçerek tüm borç ve varlığın reddini isteyebilir.

Hayat sigortası borç altına giren kişinin yakınları ,banka ve kefili zora sokabilecek hadiselerden sıyıran önemli bir garantidir. Her banka kredi başvurusu aşamasında bunu talep etmekte ve sigorta yapılmadan da kredi kullanımı mümkün olamamaktadır. Bankalar batık kredi hadiseleri ile karşılaşıp borç yükü altında kalmamak adına müşterilerinden kendi bankaları veya farklı bir kurumdan yapılmış hayat sigortası talebinde bulunurlar. Bu durumun borçlu yakını ve kefile yönelik sağladığı yarar da düşünüldüğünde hayat sigortasının faydası daha net anlaşılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası İşlem Üst Limiti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ