Eft Nedir - Eft Saatleri

Organik Tarım ve Sera Kredisi

Devlet kurumları ve özel bankalar tarafından desteklenen tarım kredileri özellikle seracılık faaliyetleri ile organik tarım kedisi ile ilgilenen çiftçiler için hazırlanmış, ürünün paketlenip pazarlanma aşamasına kadar olan giderler bu kredi kapsamına alınmıştır. Devlet kurumları arasında yer alan ziraat bankası organik tarım kanunu ve organik tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmelik kapsamında bu krediye ilişkin uygulama alanını geniş tutmuştur.

Ziraat bankası tarafından organik tarım ürünleri ile ilgili kredi verilmesinin yanında sera kredisi de verilmekte ve bu kredi ihtiyaca göre çeşitli başlıklar altında   sunulmaktadır. Bunlardan bazıları; modern basınçlı sulama kredileri, hasat ve pazarlama kredileri, arazi alım kredileri, sertifikalı fide, fidan ve tohum kredileri  gibi kredilerdir. KOSGEB’inde seracılık kredisi konusunda 30.000 TL’ye kadar hibe 70.000 TL’ye kadar da destek kredisi mevcuttur. Bu krediden faydalanabilmek için KOSGEB’in hazırladığı eğilimlere katılarak sertifika almaları ve daha sonra hazırlanacak iş planı projesini sunarak onay beklenmelidir.

Ziraat bankası organik tarım kapsamında hangi giderler finanse edilir?

Bankanın vereceği kredilerde yatırım veya işletme giderlerini finanse etmeye yönelik kredilendirme yapılmaktadır. organik tarımsal ürün veya organik tarımsal girdi üretimi yapan, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan ve bu faaliyetleri yapacak olan gerçek veya tüzel kişi üreticilere bu kredi verilmektedir.

Ziraat bankasının seracılık kredisinden faydalanma şartı nedir?

Seracılık faaliyetinin yapılacağı alanın 1 dekardan az olmamak şartıyla ,ışletmesi daha önceden var olan veya yeni bir işletme kuracak olup bakanlıkça onaylanan fizibilite raporu olanlar bu krediden faydalanabilmektedir. Burada amaçlanan örtüaltı üretimde yaşanan kayıt dışılığı, örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik kapsamına alarak kontrol altında tutmaktır.

Tarımda organik üretim ve sera kredisi Tarım ve Köy İşleri bakanlığı, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve Finansbank gibi kurumlar tarafından verilerek üretim aşamasından ürünün mamul olma aşamasına kadar geçirilen tüm safhalar kredi konusu yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu faaliyet alanında olan kuruluşlar işletme giderleri için veya yatırım giderleri içinde olabilmektedir .Ziraat bankası tarafından verilen kredide amaçlanan örtüaltı üretimin kayıt altına alınması için kontrol mekanizması geliştirerek kayıt dışılığı önlemektir.

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Nakit Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ