Raporlu günlerde maaş kesintisi olur mu?

İşçinin belirli bir süre ile işini yapmasına engel teşkil edecek olan sağlık sorunları yaşaması ve bunun sağlık raporu ile belgelenmesi durumunda geçici iş göremezliğin başladığı üçüncü gününden itibaren ssk tarafından kendisine ödenir. Buna hak kazanabilmek için iş göremezliğin meydana geldiği tarihten itibaren bir yıl içinde 90 gün boyunca kısa vadeli sigorta kollarına ödemede bulunmuş olmak gerekir.

Kısa vadeli sigorta kolları arasında analık,hastalık,iş kazası ve meslek hastalığı grupları yer alır. Daha önceki ssk kanunu olan 506 sayılı kanundan farklı olarak 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Yeni kanun diğer sigorta kollarında çalışanları da mi kapsıyor?

Kısa vadeli sigorta kollarından  hizmet akdi dışında çalışanlarında faydalanabilmelerine imkan tanınmıştır. Yani bu uygulamadan kendi ad ve hesabına çalışan bağ-kurlular ‘da faydalanabilmektedirler. Bağ-kur çalışanları sadece hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği alamayıp diğer kısa vadeli sigorta kollarından faydalanabilmekteler. Memurların ise maaşları bu süre zarfında ödenmeye devam ettiği için bu ödenekten faydalanamazlar. Kişinin geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilmesi için raporu kuruma sunmalı ve 3.günden itibaren de ödeneği ptt kurumundan veya elden teslim almalıdır .geçici iş göremezlik ödeneği kişinin ayakta tedavisi halinde günlük ücretinin yarısı ,yatarak tedavilerde ise 3/2’sidir.Kişinin bu süre zarfında işveren tarafından maaş yada prim ödemesi yapması gerekmez. Ancak işverenin dilemesi halinde işçinin maaş ödemesi yapılır. Yalnız bu durumda sigorta prim ödemesinin yapılması zorunlu hale gelir.O zaman işveren işçiden geçici iş göremezlik ödeneğini mahsup etme hakkına sahiptir. Bunun kanun maddesindeki hali şu şekildedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 48. maddesindeki, “Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir, şeklinde olup işverenin maaş ödemesi gerçekleşirse prim ödemesini maaşından kesebilme hakkına sahiptir

Kişinin geçici iş göremez raporu olduğunda maaşının ödenme yada ödenmeme konusu işveren tasarrufunda olan bir konudur.Kanunuen maaş ödeme gibi bir zorunluluğu yoktur. Ama dilerse maaşı öder primi SSK’ya bildirir ve ödediği geçici iş göremezlik ödeneğini de talep edebilir. Bu süre zarfında ssk tarafından istirahat süresince kendisine geçici iş göremezlik ödeneği verilmeye devam edilir.

Bir önceki yazımız olan Yıllık izin sürem ne kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ