Eft Nedir - Eft Saatleri

Risk raporu nedir? Kredi notuna etkisi nedir?

Kredi notu; finansal hayatı aktif, bankalarla sıkı ilişkiler içinde olan kişiler ile gündelik hayatın içinde alım -satıma muhatap olan kişiler için gerekli olan biri veridir .Kendisi için belirlenmiş aralıklarda hareket eden bu not sistemi, risk seviyesine göre kişinin mali profilini ortaya koyar. Bankalarla kredi ve kredi kartı kullanımına yönelik işlemlerin başlamasından itibaren kişinin kredi notu oluşur.

1 ila 1900 aralığında olan puanlama sisteminde 1400 puanın altında olan puanlar riskli olarak görülmektedir. Kredi notu ile ilgili veriler beş yıl süre ile saklanmakta bu süre zarfında olumlu ve olumsuz tüm veriler saklanmaktadır. Ödenmemiş borçlara yönelik kayıtlar ise 10 Yıl süre ile saklanmakta  bu süre dolmadan kayıtlar silinmemektedir. Risk raporu, kredi notuna ait verileri grafiksel bir sunumla veren ve kullanılacak bir kredinin gelecek bir yıl içinde ödenebilirlik durumunu ifade eden bir veridir.

Risk raporunun bileşenleri nelerden oluşur?

Risk raporunun bileşenleri beş kısma ayrılarak incelenir.Bunlar;findeks kredi notu, not trendi,kredili ürün dağılımı, açık ürün bilgisi, kapatılmış ürün bilgisidir.

Findeks Kredi Notu

Finansal akışın nasıl ilerlediğini gösteren bir veri olan kredi notu risk raporunun içinde yer allan ilk veridir .kişi ve kurumlar bu veriyi baz alarak hareket eder ve bu değerlendirmede önemli bir ölçü olarak yer alır.

Not Trendi

Kredi notu ’nda dönem dönem meydana gelen iniş çıkışlar not  trendi vasıtası ile takip edilebilmektedir. Bu sayede gelecek dönemlerde oluşabilecek riskler kolaylıkla tespit edilmektedir.

Kredili Ürün Dağılımı

Banka ve finansal kuruluşlardan temin edilen kredilerin çeşitliliğini açıklayıcı olarak ortaya koyan ve bunlara yönelik oranları grafiksel olarak ortaya koyan bir veridir.

Açık Ürün Bilgisi

Şu an kullanılmakta olan kredi ve kredi kartlarına ait bilgiler yer almaktadır

Kapatılmış Ürün Bilgisi

Daha önce kullanılmış olup kapatılmış olan kredi ve kredi kartlarına ait bilgiler burada yer almaktadır.

Risk raporu almanın faydası nedir?

Dönem dönem alınacak risk raporu ile şu an kullanılmakta olan taşıt,konut,ihtiyaç kredisi türünden kredilerin şu anki durumunu, geçmişte kullanılmış olan kredilere ait bilgileri temin edebilir ,gelecek bir yıl içinde kullanılacak olan bir kredinin ödeme durumu hakkında öngörüde bulunabilirsiniz. Açık olan krediler varsa yani şu an kullanılmakta olan kredilerin varlığı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Risk raporu herkes için alınabilir mi?

Risk raporunu findeks sitesinde üyelik kaydı gerçekleştirenler tarafından talep edilebilir .Yalnız sadece kendisi ve muvafakatini aldığı kişilere ait risk raporunu talep edebilir. Yani üçüncü kişilere ait risk raporu talebinde bulunulamaz .

Risk raporu finansal akışla ilgili son gidişatın grafiksel özeti gibi düşünülüp gelecek dönemlere dair yol haritası olarak talep edilebilir. Kredi başvuruları sırasında bankalar tarafından talep edilerek geleceğe dair öngörü geliştirilebilir. Kredi notu ve risk raporu farklı ücretlendirmelere tabi olmakta belirtilen ücretler ödendikten sonra bu iki veriye ait bilgiler karşı tarafa sunulmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankası Kredi Notu Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ