Eft Nedir - Eft Saatleri

Şekerbank BIC Kodu / Swift Kodu SEKETR2A

Şeker pancarı üreticilerine destek olmak için pancar kooperatifleri bankası şeklinde kurulmuş daha sonra ismi şekerbank olarak değiştirilip 90’li yıllarda da özel banka statüsünde olarak finansal hayatına devam etmiştir. Türkiye’de 312 şubesi olan banka 4000’in üzerindeki çalışan sayısıyla istihdama da önemli katkıda bulunmuştur.

Şekerbank, banka müşterisine yurtdışına yapacağı döviz transferlerinde tüm dünyada uygulanan kısa adıyla swift olarak bilinen uluslararası fon transferinde kullanılacak kod numarasını SEKERTR2A olarak belirlemiştir. Tüm dünyada döviz transferlerinde kullanılan bu kod standart olarak belirlenmiş olan 11 haneli kodlama sistemi ile elde edilmektedir. İlk dört hane bankanın kendi isminde elde edilmekte, sonraki iki hane ülke kodunu ve en son iki hane ise yerel kodu göstermektedir. Türkiye’de 8 haneli olarak kullanılan bu koda eklenecek 2 basamaklı şube kodunun ardından boş kalan son basamağa x harfi eklenerek 11 rakamına ulaşılır.

Şekerbank’tan döviz transferleri nasıl yapılır?

Banka müşterisinin swift işlemi yapabilmesi için yapılacak döviz transferinin konusunun ticari bir sebebe dayanmaması gerekir. Yani konusu ithalat veya ihracat olan transferler internet bankacılığı kanalı ile değil şubeler kanalı ile yapılır.O nedenle sadece serbest transferler internet bankacılığı ile döviz transferine konu olabilirler. Akrabanıza göndereceğiniz ,okul kaydı için göndereceğiniz paralar buna örnek olarak gösterilebilir.Şekerbenktan yapılacak olan transferler için döviz hesabınızın olması ve karşı tarafa ait swift kodu, ad-soyad bilgileri ile ıban numarası bilgisi gereklidir. Swift numarasını bilmiyorsanız bankanın bulunduğu ülke ve bankanın ilk iki harfi ile şubenin bulunduğu şehrin ilk iki harfini girmek karşımıza liste çıkaracaktır. Bu şekilde ilgili bankayı seçip ardından hesap bilgileri ve işlem tutarı da girilerek tamamlanır .Türkiye’de bulunan bir bankaya yapılacak olan transferlerde de swift numarası bilinmiyorsa, bankanın isim kısmına ilk iki harfi girilir ve listelenen bankalar arasından transferin yapılacağı banka seçilir . Diğer hesap ve kimlik bilgisi işlemleri de tamamlandıktan sonra döviz transferi gerçekleşir.

Şekerbank döviz transfer saatleri 9:00 ila 16:00 saatleri arasındadır. Gerçekleştirdiğiniz bir döviz transfer işleminizi iptal etmek istiyorsanız bankanın çağrı merkezini arayarak bunu yapabilirsiniz. Fakat karşı banka bunun karşılığında masraf talep edecektir ve bu da döviz transferi yaptığınız banka hesabınızdan yapılacaktır

Şekerbank müşterisi döviz transferlerini bankada açılmış olan  döviz hesabı üzerinden yaparlar. Şekerbank swift kodu SEKETR2A ve diğer hesap bilgileri döviz transferi yapılacağı zaman ilgili alanlara girilerek işlem gerçekleştirilir. ithalat ve ihracat dışında kalan işlemler internet bankacılığı vasıtasıyla yapılırken bu sayılan işlem için şubeler kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tekstilbank BIC Kodu / Swift Kodu TEKBTRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ