Eft Nedir - Eft Saatleri

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Çiftçilerin parça parça olan arazilerinin birleştirilmesi için veya miras yada göç gibi nedenlerle kullanılmayan arazilerin tekrar kazandırılması amacıyla uygun vade koşulları ile kredi temini sağlanır. Tarla büyütme kredisi ile çiftçiler mevcut işletmeleri için yeni alacakları arazi veya bahçe  bedelinin finansmanını karşılama imkanına kavuşmaktadır. Bu kredi ile tarlada gerçekleştirilen üretim için gerçekleşen birim maliyette de azalma yaşanır.

Düşen maliyetler fiyatların düşmesine neden olmakla birlikte çiftçiyi daha çok üretmeye sevk edecek ve artan verimlilik üretici ve tüketici için memnuniyet verici olacaktır. Makro ölçekten bakıldığında ise bu durum istihdam, fiyatlar genel düzeyi, arz-talep dengesi gibi faktörleri de etkileyerek kendi sektörel döngüsü içinde gerçekleşen değişimler ülke ekonomisini de etkileyecektir.

Bu kredi kullanımı ile ilgili detaylar nelerdir?

Çiftçinin satın alacağı arazi veya bahçe banka tarafından gönderilecek ekspertiz tarafından değer tespiti yapılır. Ekspertizin verdiği rapora göre arsa değerinin %75’ine kadar kredi tahsisi yapılır.

Bu kredi ile ilgili 60 aya kadar vadelendirme yapılmakta ve kredinin geri ödemesi de aylık, üç aylık, altı aylık ve oniki aylık olmak üzere esnek ödeme süreleri ile yapılabilmektedir. Yani kişi isterse ödemeleri hasat dönemi ile uyumlu olacak tarihlerde de yapabilir

Bu kredi kullanımına yönelik uygulanacak olan faizler sabit olup  zaman içinde faizlerde oluşacak olan değişikliklerden etkilenmeden ödeme süresinin sonuna kadar aynı kalır.

Bu kredi başvurularında istenen belgeler nelerdir?

  • Ziraat odası tarafından verilen çiftçilik belgesi veya çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin mevcut arazisi ile ilgili tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi .

Atıl kalan arazilerin ekonomiye kazandırılması amacıyla şekerbank tarafından tarla büyütme kredisi verilmekte, hasat zamanı ile uyumlu zamanlarda geri ödeme imkanı ile finansal açıdan zorlanmadan üründen ele geçen para ile mevcut borç önceden belirlenen vade süresi ile uyumlu olarak kapatılır. Kredilerde 60 aya varan vadelendirme seçeneği bulunmakta bu sayede uzun vadeye yayılan taksitlendirmelerle bütçe üzerinde oluşan yük uzun ödeme süresine yayılarak biraz daha hafifletilir.Bu kredinin en önemli özelliği sabit tutulan faiz oranı olmakta zaman içinde değişen faiz oranlarından etkilenmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb iş kurma kredisi nasıl alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ