Eft Nedir - Eft Saatleri

Seyahat Sigortası Nedir ?

 

Yurt içi ve yurt dışı seyahatler sırasında meydana gelebilecek  hastalık, kaza, valiz kaybı gibi durumlarda zarar tazmini garantisi veren  bir sigorta çeşitidir.Özelikle Avrupa ülkelerine yönelik yurtdışı seyahatlerinde  vize işlemlerinin yapılmasının bir şartı olduğu için bu vizeye schengen vizesi yani vize sigortası da denmektedir.

Seyahat sigortası yaptırmaya karar verildiğinde birçok konuya dikkat etmeli mağduriyet yaşamamak adına poliçenin satın alınma aşamasında gerekli incelemeleri yapmalısınız. Poliçe süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile kaç kişinin seyahat edeceği ve poliçenin  seyahat gerçekleştirilecek ülkelerin vize şartlarına uygunluğu önemli olup bu konularda dikkat edilmelidir.

Seyahat sigortası minimum 1haftalık, maksimum 1 yıllıktır. Poliçe ücreti de sigorta ücreti ile orantılı olarak değişebilmektedir

Yurtdışı seyahatlerinde hangi olası zararlar seyahat sigortasınca karşılanır?

  • Herhangi bir aksaklıktan ötürü seyahati iptal etmek durumu ortaya çıkarsa bu poliçe sayesinde mevcut zarar tazmin edilebilir.
  • hava yolu şirketi tarafından uçak biletiniz ertelenirse otel ve oluşabilecek diğer giderler bu sigorta tarafından karşılanır.
  • sağlık sigortası yaptırmış olabilirsiniz. Fakat bu sigortanın kapsama alanı yurtdışında olabilecek sağlık giderlerini kapsamayabilir. Bu gibi hallerde, seyahat sigortası devreye girerek oluşacak sağlık giderlerini karşılar. talebiniz halinde sigorta kapsamına . yurtdışında gelişebilecek sakatlık veya ölüm riskleri de alınabilir
  • çalınma ve kaybolma riski olan bavullar bu sigorta ile koruma altına alınırlar.

Seyahat sigorta ücretleri ne kadardır?

Ortalama 15 günlük bir Avrupa seyahati ücreti 10 Euro civarında olmakla beraber yaş sınırı yükseldikçe ücrette de artış yaşanmaktadır.65 yaş ve üzeri için bu seyahat  15 Euro civarındadır. Bu kadar küçük meblağlar karşılığında 30.000 euroluk bir teminat kazanırsınız. Karşılaşabileceğiniz her türlü risk  bu sigorta ile teminat altına alınmıştır. Bunlar kaza,ölüm,sakatlık ve her türlü sağlık sorunu ile kaybolan  veya çalınan bavullar bu kapsama alınmıştır. Sigorta süresi kişinin isteği ile belirlenip 15 gün,1 ay,2 ay, ve 1 yıl gibi süreler olup istenilen süre  tercih edilebilir. Süre arttıkça poliçe fiyatı da onunla beraber değişecektir. Sigorta poliçelerinin fiyatları 15 Euro ile 200 Euro arasında değişmektedir. Standart sigorta uygulamasında  1 yıllık sigorta fiyatı 60 Euro iken sigorta kapsamına standart uygulamaların dışında ek teminatlar da istenecekse bu fiyat 200 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Yurtiçi seyahatlerinde ise 1000 Euro teminat verilmekte olup hastalık veya kaza hallerinde bu teminat kapsamında yararlandırılırsınız.

Yurtiçi veya yurtdışı seyahatlerde karşılaşılabilecek riskleri bertaraf etmek için yapılan bir sigorta çeşidi olan seyahat sigortası ile küçük meblağlar karşılığında  karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve bagaj kaybı nedeniyle oluşabilecek zararlar tazmin edilir. Bu sigorta çeşidi tüm sigorta şirketleri tarafından yapılabilmekte olup poliçeye  dahil etmek istediğiniz teminatlar varsa bunları belirtmeli ve bu garantiler üzerinden mevcut ödemeyi yapmalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ev hanımı nasıl kredi alabilir 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ