Eft Nedir - Eft Saatleri

Sicilim Bozuk Hangi Bankadan Kredi Alabilirim

Nakdi kaynaklar içinde kişinin sorununa en etkili çözümü sunan kaynakların başında banka kredileri geliyor. Belli bir disiplin içinde kullanım imkanı veren krediler ilgili dönemlerde ödeme yapılmadığında gecikme faizi ile birlikte hem bütçeyi hem kredi notunu olumsuz etkilemektedir.
Kredi borçlarının kayıt altına alındığı kısa adıyla KKB (kredi kayıt bürosu)kişi yada  kurumlara ait borçların 5 yıl süreyle datalarda saklandığı eylül ayı itibariyle de herkese açık hale gelmiş olan bir kurum. Eskiden sadece bankaların bilgi erişimine imkan verirken artık kredi sicil durumu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen herkese açık hale gelmiştir. Yeni adıyla findeks notu kredi sicilindeki duruma göre 1 ila 1900 arasında bir puanlama sistemi ile kredi kullanımı yapan kişi yada kurumların kredi notunu hesaplayan bir yapı. Bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişi yada kurumların kredi ödeme geçmişlerini grafiksel olarak  findeks risk analizi raporu ile görebilir belirtilen sınırın altında kalanların kredi başvurularını olumsuz olarak yanıtlayabilirler. Buradan kredi notu öğrenildiğinde notun 1400 puanın altında oluşu kredi alımını zorlaştıran bir durum ortaya çıkartacaktır. Bankalar genellikle 1400 puanın altında kalan kişi yada kurumların kredi başvurularına olumlu yanıt vermezler. Bireysel kredi, kredili mevduat hesabı yada kredi kartı üzerinden alınmış olan borçların tümü aylık olarak bankalar birliğinde kayıt altına alınıp kredi kayıt bürosu tarafından işlenir ve findeks kredi notu olarak karşınıza çıkar. Banka bu  veriler ışığında kişinin bankadan alacağı krediyi 1 yıl boyunca ödenebilirlik durumu hakkında bilgi edinmiş olacaktır. Kişi yada kurumların birkaç bankaya kredi başvurusu yapmış olması da  kredi notu üzerine olumsuz etki yapan bir diğer konudur. Kişi kredi borcunu ödemediğinde karşılaşacağı iki durum vardır. Bunlardan ilki kredi notunun düşük olması diğeri ise kara listeye alınması. Kara listeye alındıktan sonra 5 yıl süreyle hiçbir bankadan kredi isteme şansı kalmaz. Sicil bozukluğu nedeniyle kredi alınamıyorsa bu aşamada banka kredisi alabilmek için size kefil olabilecek bir kamu çalışanı banka için güvenilir bir kaynak olacaktır. Diğer bir seçenek ise sahibi olduğunuz taşınmaz mallarınızı(arsa, ev gibi) ipotek ettirip bunlar üzerinden kaynak oluşturmanız. Bankalar kendi politikalarıyla uyuşması halinde  sicil durumu fazla kötü olmayan kişilere gerekli teminatlar verildiğinde kredi kullanımında bulunacaktır.

Bu bankalar arasında dikkat çekenler;halkbank,odeabank,ziraat bankası,vakıfbank,işbankası,denizbank,akbank,tekstilbank,adabank,fibabank,yapı kredi, birleşik fon bankası, alternatif bank, Arap türk bankası,burgan bank,citibank,deutsche bank,hsbc bank,citibank,turkish bank, bank mellat,habib bank,turkland bank,finansbank,türk ekonomi bankası, the royal bank of scotland,turkland bank,rabobank

Bu bankalar gerekli teminatlar alındıktan sonra genel olarak kendi bünyelerinde bir borç yapılandırması oluşturup diğer bankalara ait borçları burada toplayarak belirtilmiş faiz oranları üzerinden kredi kullanımı sağlarlar.

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce ne yapmalı

  • Kredi kayıt bürosundan findeks notunuzu öğrenin
  • İlgi bankaya başvuruda bulunup üzerinize kayıtlı ev,arsa,hisse vb. İpotek ettirerek teminat gösterin. Banka bu varlığın kredi borcuna karşılık gelip gelmediğini bir eksper yardımıyla tespit edip değer saptaması yapar.
  • Ya da kefil gösterip kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. kefil bir kamu görevlisi, yüksek tahsil gerektiren mesleklerden avukat,mühendis,doktor yada tüccar, banka memuru yada işçi, BAĞ-KUR’a kayıtlı biri olabilir. Banka bu kefil hakkında da da ön araştırma yapıp icralık durumu, maaşı hakkında bilgi edinir.

Bankalar kendi ticari kaygı boyutları ile  endeksli olarak gerekli araştırma ve risk analizlerini yapıp güvenli ortam sağlandığında müşterisinin kredi onayını verip nakit ihtiyacını finanse edecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Denizbank TMO Makbuz Senedine Dayalı Krediler ve TMO Ürün Ödemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ