Eft Nedir - Eft Saatleri

Sigortamın yatırılıp yatırılmadığını nasıl öğrenebilirim?

Sigorta takip işlemlerinin yapılabilmesi için sgk tarafından e-sgm.sgk.gov.tr adresi üzerinden vatandaşa hizmet veren bu portal ,şifresiz giriş yapılabilmesi nedeni ile oldukça tercih ediliyordu. Sgk tarafından bakıma alınan siteye giriş süresiz olarak engellenmiş ve e-devlet üzerinden giriş yapılarak sigorta sorgulaması ve diğer hizmet sorgulamalarının yapılabilmesi için vatandaş buraya yönlendirilmiştir.

Sgk ve diğer kurumlar e-devlet sisteminin daha çok bilinmesi ve kullanımının yaygınlaşması için sistemlerini buraya entegre etme çabasındalar. Sosyal güvenlik sorgulamaları, sigortalı hizmet dökümü;gbt dökümü, askerlik sorgulama gibi işlemler e-devlet uygulaması ile öğrenilebilecek. İşverenler sigortalı işçi çalıştırdıklarında bunu çalışana ödedikleri tutar üzerinden bildirmek yerine eksik bildirimde bulunup çalışana bir kısmı bankadan bir kısmını elden ödeme yolunu tercih ediyorlar. Sigortaya bildirilecek tutar çalışanın aldığı brüt ücret üzerinden olması gerekirken eksik yatmakta ve çalışanların gelecekleri bakımından mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında alo 170 çalışma ve sosyal güvenlik bilgi hattı aranarak işverenle ilgili şikayette bulunabilirler.e-devlet sistemi ile ssk hizmet dökümünü öğrenmek isteyen kişi önce postaneye giderek 2 lira karşılığında e-devlet şifresi almalı daha sonra www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yaparak e-devlet içinde sosyal güvenlik kurumunun hizmete açtığı online ekrandan giriş yapabilirler. Öncelikle e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra mobil imza ile giriş,t.c kimlik kartı ile giriş, elektronik imza ile giriş  yöntemlerinden biri sisteme giriş sayfasında yapılarak ana sayfaya yönleniyoruz.Buaradan  e-hizmetler kategorisinde sosyal güvenlik kurumunun 4 A sigortası online hizmetleri listesi altından ilgili uygulama  ekranı açılarak sgk hizmet dökümü sorgusunu yapabilirler. Ayrıca bağ kurlular için (4B)hizmet listesi altında 4B hizmet bilgisi, emekli sandığı (4C)için ,4C hizmet listesi altında hizmet bilgisi seçilir .Bu şekilde sigorta bilgilerinize ulaşabilir, sigortanızın yatıp yatmadığını bir sonraki ayın hizmet dökümünde görebilirsiniz. Sigorta primleri ay sonu itibariyle hizmet dökümüne eklendiğinden takibi ay sonu itibariyle yapılır.

E-devlet  uygulaması ile bilgi erişimi yapılabilecek konular hangileri?

  • SSK işe ilk giriş
  • işe giriş ve çıkış tarihleri
  • dönemlik prim ödemeleri
  • toplam kazanç
  • prim ödeme gün sayısı ve hizmet süresi
  • emeklilik gibi işlemlerde önemli  etkiye sahip olan sigorta verilerini öğrenebilme imkanına sahip olunabiliyor.

Teknolojinin insan işgücü üzerindeki yükü alarak daha çok ihtiyaç olan başka alanlara hizmet vermesini  ve zaman tasarrufu sağlayarak işlerin daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesine katkı sağlayarak iş kalitesini arttıran pozitif yanları var.E- devlet uygulaması digital ortamda sgk ile ilgili sorusu olan kişilere hizmet vererek en çok merak edilen sigortalı hizmet dökümü sayfasına erişim sağlayarak sigorta bildirimlerinin yapılıp yapılmadığı takip edilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Acile Gelen Hastalardan Para Alınır Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ