Eft Nedir - Eft Saatleri

Sinirsiz Sanal Kart Izni Veren Banka

Sanal kartlar banka müşterisinin kredi kartı veya o bankada bulunan mevduat hesabına bağlı olarak oluşturulan ve sanal ortamlarda yapılan alışverişlerde geçerli olan bir karttır .Yani bu kartı girdiğiniz bir mağaza veya markette kullanamazsınız fakat İnternet üzerinden  yapacağınız her türlü alışverişe imkan tanıyan ve bu hatta yapılan alışverişlerde geçerli olan bir karttır.

Sanal kart internet üzerinden yapılan alışverişlerde ve yine internet üzerinden oynanan oyunlarda  kullanılabilen bir karttır. Aynı zamanda sanal kartı pekçok yabancı site de kullanabilmek mümkündür. Bu sitelere yapılan Alışverişler yabancı para cinsinden yapılmakta olup hesabımızda türk parası cinsinden çekilecektir. Sanal kart kullanımı ile ilgili ayrıntıları kredi kart ekstrenizde veya internet sayfasındaki kişisel hesabınız bölümünden öğrenebilirsiniz.

Hangi bankaların sanal kartı daha çok talep edilmektedir?

Yapı kredi, iş bankası  ve garanti bankasının sanal kartları en çok talep edilen kartlar arasındadır. Yapı kredi sanal kartın eft ve havale gibi işlemlerden ücret talep etmesi olumsuzluk oluşturan bir özelliğidir. İş bankasının sanal kart uygulamasında bu gibi işlemler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Garanti bankasının sanal kartı bu bankalar içinde en çok talep edilenidir. Bunun nedeni, bu kartın birçok alışveriş ve internette oynanan oyunlarda geçerli oluşu, pekçok işlemin ücretsiz olarak yapılabiliyor olması, yurtdışı sitelerinde geçerli olması gibi özellikler bu kartı cazip hale getirmektedir. Garanti bankasının sanal kartı ile yapılan alışverişlerde bankanın belirlediği limit veya kredi kartı limiti kadar bir sınırlama getirilmiştir. Garanti bankasının sanal kartının bir diğer özelliği de kredi kartı bulunma zorunluluğunun olmamasıdır. Bu kart bankada olan mevduat hesabına bağlı olarak oluşturulduğundan kredi kartı zorunluluğu yoktur.

Bankaların sanal kart ile ilgili belirledikleri bir limit var mi?

Sanal karta ait bankaların belirledikleri bir limit bulunmamakta bazı bankalarda 5 bazılarında 10 sanal kart hesabı açılabilmektedir. Bu bankalarda sanal kart hesabı açabilmek için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Bankanın internet sitesine giriş yaparak sanal kart hesabı oluşturabilmek mümkündür.

Kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alışverişlerin riskinden dolayı pekçok kişi sanal kart uygulamasını tercih etmektedir kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçebilme olasılığı böyle alternatif bir çözümü ortaya çıkarmıştır. Bankaların sanal kart uygulamaları ile ilgili yürüttüğü politika farklılık arz etmekte bu nedenle de bazı bankaların sanal kartları diğerlerine göre daha öne çıkmaktadır .İnternette pekçok yerde bu kartla işlem yapabilme ve bu işlemler üzerinden ücret talep edilmeyişi o banka kartını cazip hale getirmektedir. Kişiler dilerlerse hesaplarının olduğu  bankada veya uygun gördükleri farklı bir bankaya sanal kart başvurusunda bulunarak sanal ortamda alışverişlerini yapabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan İştira – Iskonto Kredileri nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ