Eft Nedir - Eft Saatleri

Süt Sığırcılığı Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin hayvancılık kredisi başlığı altında kredi tahsisi yaptığı hayvancılık türlerinden biri de süt sığırcılığı kredisidir. Damızlık süt sığırcılığı ile uğraşmak isteyen üretici devletin ziraat bankası vasıtası ile vermekte olduğu bu krediye başvurabilir  ve 0 faiz uygulaması ile bu krediden faydalanabilir. Bu kredi yeni işletme kurmak veya işletme kapasitesini arttırma niyetinde olanlar için verilen bir kredi türüdür.

Mevcutta 10 hayvanı olan veya hayvan kapasitesini  10’un üzerine çıkartma niyetinde olanların faydalanabilmeleri için verilen bir kredi türüdür. İşletme kredisi ve yatırım kredisi şeklinde iki farklı kredi tahsisi türü vardır .

Yatırım kredisi için gereken şartlar nelerdir?

  • Maksimum 36 aylık sığır alımlarında ilk doğumunu yapmış olması veya gebe olması gerekmektedir. Bu hayvanların Türkvet sistemine kayıtlı ve damızlık belgeli olması gerekir
  • Maksimum 48 aylık manda alımlarında Türkvet sistemine kaydı yapılmış ,bir doğumunun olması veya gebe olması gerekir.
  • Hayvanlar için barınak yapımı ile tadilat masrafları
  • Süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı gibi giderler
  • Çayır biçme makinesi ile balya makinesi alımı
  • Enerji üretimini güneş enerjisi gibi kaynaklardan sağlamak isteyen üreticinin gerekli ekipmanı alabilmesi için gereken masraflar
  • Ve yatırım için gereken diğer masraflar süt sığırcılığı kredisine konu edilebilir.

İşletme giderleri kapsamında yer alan giderler ise bir yıla ait olan yem bitkisinin üretimi için gerekli olan masraflar ve işletme için gerekli olan diğer giderlerdir.

Işletmesi için kredi kullanımı yapmak isteyen kişiler maliyet kalemlerine ait olarak piyasadan toplayacakları proforma faturalar ve bankaca istenen diğer belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirler. Bu maliyet kalemleri anlatıldığı üzere işletme, yatırım ve hayvan alımı ile ilgili giderleri kapsamaktadır.

Süt sığırcılığı kredisinde KOSGEB’inde devlet kanalı ile kullanımı yaptırılan bir kredi türü vardır. Bu krediden faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir .Bu eğitim kosgeb veya işkur eğitim kurumlarına kayıt yaptırarak alınabilir .Yapılacak yeterlilik sınavının ardından bu eğitime hak kazanırsınız. Katılım tamamen ücretsiz olarak verilmekte olup amaç iş planı projesinin nasıl oluşturulacağı ile ilgili eğitim vermektir. Bu kredi sadece iyi bir iş planı projesine sahip olanlara verilmektedir

Süt sığırcılığı kredisi devlet tarafından ziraat bankası ve kosgeb kanalıyla verilmektedir. Kosgeb kredileri hayvan alımı dışında kalan işletme giderlerini kapsamaktadır. Ziraat bankasının böyle bir sınırlaması bulunmamakta ve işletme, yatırım ve hayvan alımı konusunda verilebilmektedir. Ziraat bankasını 0 faizli kredi uygulaması süt sığırcılığı işini yapacak olanların kredi maliyetine katlanmadan anapara ödemesi yaparak bu krediden faydalanmaları sağlanır. Devletin hayvancılığı desteklemek için sağladığı bu kaynaklarla hem üretim hem istihdam hemde milli hasıla üzerinde ciddi artışlar yaşanacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Finansbank Süt Hayvancılığı Kredisi 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ