Eft Nedir - Eft Saatleri

Taksit Ertelemeli Kredi Kartı

Kredi kartları alışverişlerde nakit para yerine kullanılabilen taksitlendirme, tek çekim gibi seçeneklerle de alternatif çözüm yolları sunan likit kaynaklardır. Kredi kartı kullanımı kredi kullanımında olduğu gibi disipliner ödeme anlayışı gerektiren banka ürünüdür. Kartlara ait ödemede yaşanan sorunlar kredi notuna etki eder ve bu da borcun kapatılması için kullanılacak banka kaynakları önünde engel teşkil eder.

Bankalardan kredi kartı talebine bulunurken hesap kesim tarihinin maaşınız aldığınız tarihle uyumlu olmasına dikkat edin .Bu borcun zamanında ödenmesi açısından oldukça önemlidir. Karta ait hesap kesim tarihini yılda en fazla 2 kere değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Karta ait borcun zamanında ödenmeyişi ve bunun üç dönem kuralı gereği üst üste yapılmayışı borca ait haciz ve icra süreçlerini başlatacak kredi notunuz bu durumdan oldukça olumsuz etkilenecektir. Bu gibi hallerin yaşanmaması için bazı firmalar tarafından belli bir komisyon ücreti karşılığında  kredi kartı borçları ödenerek 12 taksit halinde kart borcunun kendilerine ödenmesi sağlanmaktadır. Kart borçlarına yönelik olarak bankalardan kredi çekmek, ATM’lerden nakit çekim yapmak gibi çözüm yolları şartların elvermesi halinde yapılabilmektedir. Tabi bu seçenek tercih edildiğinde diğer yöntemle arasında oluşacak ekonomik farkın da gözetilmesi gerekir.

Taksit ertelemeli kredi kartının faydaları nelerdir?

Taksit ertelemeli kredi kartları düzenli ödeme yapan banka müşterilerine tanınan ve kampanyalar takip edildiğinde de 3 ila 6 ay arasında değişen sürelerde yapılan harcamaya ait borcun ertelendiği bir sistemdir .Geçici bir süre ertelenen borçlar kişisel bütçe üzerinde rahatlama yaşatacak bu da kaynakların ihtiyaç duyulan diğer gider kalemlerine olumlu yansımasına neden olacaktır.

Taksit ertelemesi talebi nasıl yapılır?

Taksit erteleme talebi, internet, telefon bankacılığı gibi hizmetlerin kullanılması ile yapılabilmektedir. Bankalar genellikle taksit erteleme hizmetini her seferinde 50 TL ve üzeri alışveriş yapan tüm banka müşterilerine vermektedir.

Kredi kartlarına yönelik olarak bankalar tarafından verilen taksit ertelemeleri alışveriş miktarı belli bir tutarın üzerinde olan banka müşterilerine verilmektedir. Ertelenen taksitler sayesinde ötelenen giderler bütçe üzerinde geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Bankaların kredi kartından yapılan alışverişlere ait taksitleri ötelemeleri rekabet ortamı içinde yer alan bankalar arasında öne çıkma ve müşteri kapma yarışının bir parçasıdır aslında .Tüketiciler yine de bu durumun rehavetine kapılmamalı karta yönelik harcamaların ileri tarihte de olsa risk oluşturarak borcun yönetilemediği bir durum ortaya çıkabileceğini bilmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Atm den 3 kez Şifreyi Yanlış Girdim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ