Eft Nedir - Eft Saatleri

Tarım Makinaları Kredileri

Tarımda modernizasyonun  sağlanıp ürünlerden daha yüksek verim ve kalitenin elde edilebilmesi için devlet kurumları tarafından kredilendirme  yapılarak çiftçilerin finansman desteği sağlanmaya çalışılır. Kamu bankaları arasında çiftçilere yönelik farklı başlıklar altında sunduğu kredilerle dikkat çeken ziraat bankası bitkisel üretim kredileri altında yer alan tarım makinaları kredileri ile bu alanda ihtiyaç duyulan makine alımlarının yapılmasını sağlamaktadır.

Tarım makineleri kredileri dört ayrı alımı finanse etmektedir.Bunlar;tarımsal mekanizasyon kredileri, traktör kredileri, biçerdöver kredileridir. Her dört kredinin kullanımına yönelik banka tarafından  sabit ve değişken faizli kredilendirme yapılmaktadır.

Tarımsal mekanizasyon kredisinin detayları hakkında neler söylenebilir?

Tarımsal mekanizasyon kredileri, alımı yapılacak olan makine için getirilen proforma fatura veya satış teklif mektubunun%75’ine kadar değişken  faizli kredilendirme yapılabilir. Bu kredi kullanımını yapacak olanlar 3,6 ve 12.aylarda ödeme yapabilmektedirler. Banka ile anlaşma yapan firmalardan makine alımı yapmak şartıyla ve getirilecek proforma ve satış teklif faturalarının %75’ine kadar kredilendirme yapılabilir. Bu krediler için geri ödeme tarihleri 3,6 ve 12.aylar alternatif tarihler olarak sunulup bu vade tarihlerinde geri ödemeler yapılır.

Traktör kredisi ile ilgili bankanın sunduğu krediler nelerdir?

Ziraat bankası traktör alımlarında tarımsal mekanizasyon kredisinde  olduğu gibi değişken ve sabit faizli kredi uygulaması ile traktör alımını finanse etmektedir.Değşiken faizli kredi uygulamasında kullanılmış olup 5 yaşına kadar olan traktör alımları ve yeni olan traktör alımları ,banka tarafından %75 oranında finanse edilecektir. Bu krediden faydalanabilmek için alımı yapılacak traktörle ait proforma fatura ile satış mektubunun %75’i kadar kredilendirme yapılacaktır. Sabit faizli kredide ise vade sonuna kadar uygulanacak sabit faiz uygulaması ile proforma veya satış teklif mektubunun %75’i kadar kredilendirme yapılabilir. Sabit faizli kredi  istenirse 5 yaşına kadar olan 2.el traktör alımları için de kullanılabilmektedir. Sabit faizli kredilendirme yapılarak alımı yapılan traktörler için 3,6 veya 12.aylarda ödeme yapılabilmektedir.

Biçerdöver kredisi için bankanın sunduğu kredi imkanı nasıldır?

Biçerdöver kredisi de diğer kredilerde olduğu gibi değişken ve sabit faizli kredi şeklinde ayrıma tabi tutulmuş 3,6 ve 12.aylarda kredi geri ödeme imkanı getirimiştir.Bu kredide istenirse vade sonuna kadar değişmeyen sabit faizli kredilendirme imkanından istenirse değişken faizli krediden faydalanarak alım yapılabilir.

Sulama kredileri ile hedeflenen nedir?

Sulama kredileri, ürünün yetiştirilmesine yönelik ihtiyacın doğal yollarla karşılanamadığı hallerde ilgili araziye sulama ekipman ve makinelerinin yerleştirilebilmesi için sondaj, elektrik temini ve teçhizatın buraya kurulması ile ilgili oluşacak yatırım giderleri bu kredi kapsamına alınmıştır.

Ziraat bankası, gerçek ve tüzel kişi üreticilerin tarımsal alanlarda kullanacakları makine alımlarını  anlaşma yapılan firmalardan olması şartıyla getirilecek proforma ve satış teklif mektupları ile alış fiyatının %75’ine kadar kredilendirme yapacak olan bir bankadır. İşletmenin yatırım olarak görülen tarım makinaları kredileri bu kredi kapsamına alınarak finanse edilmiş bu sayede  ürünün verim ve kalitesi iç ve  dış pazarda rekabet edebilme şansını yakalamıştır.

Bir önceki yazımız olan Hasat ve Pazarlama Kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ