Eft Nedir - Eft Saatleri

TEB BIC Kodu / Swift Kodu TEBUTRIS

Türkiye’nin  en eski bankalarından olan TEB 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası A.Ş olarak kurulmuş, 80’lerde el değiştirerek yurt çapında bankacılık faaliyetlerinde bulunmaya başlamıştır. Banka 2011 yılında BNP paribas ile ortaklığa gitmiş ve dünyanın en büyük bankalarından olan BNP paribas çoğunluk hissedarı olarak Fortıs bank’ın teb ile birleşmesini sağlamıştır.

Swift/bic kodu tüm dünyada uluslararası para transferlerinde işlemlerin hızlı ve hata payı düşük şekilde yapılmasını sağlayan banka kodlama sistemidir. Her bankanın belirlenmiş standartlarla uyumlu uluslararası transferlerde kullanacağı kimliği niteliğinde olan 11 haneli kod numarası vardır. Bunun ilk dört hanesi bankanın ismini meydana getiren harflerden oluşur. Sonraki iki hane  ülke kodunu ifade ederken son iki hane yerel kodu temsil eder. Türkiye’de sekiz haneli kullanılmakta olan swift kodu şube kodu eklenerek 11 haneye tamamlanır veya sonuna x harfi koyularak standartlar dahilinde olan uygulama ile aynı sayı elde edilir.

Teb ’de döviz transferinin gerçekleştirilmesi  için gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Alıcı kişinin adı-soyadı
  • Adresi ve bulunduğu ülke
  • Bankanın swift kodu
  • Iban numarası
  • Alıcıya transferin yapılacağı tarih
  • İşlem ücretinin alınacağı vadesiz hesap

Yurtdışından teb hesabına yapılacak transferlerde de adınızı ve soyadınızı banka swift numaranızı ve ıban numaranızı gönderici kişiye bildirmeniz gerekmektedir. Teb internet şubesinde swift işlemleri, yabancı para transferleri menüsü üzerinden yurtiçi veya yurtdışına yapılacak olan döviz transferleri gerçekleştirilir. Transfer işlemlerine ait olarak verilen referans numarası ile işlemlerinizi takip ederek son durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teb bic/swift kodu tüm dünyada bankalara getirilen standart kod uygulaması ile döviz transferlerinin daha hızlı ve güven içinde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Teb için bu kod TEBUTRIS olarak belirlenmiş olup transferlerdeki swift kodu bu kod girilerek gerçekleşir. Teb’te yapılacak swift işlemleri internet şubesi vasıtasıyla yapılabilmekte olup seçilen bankanın listede yer almaması gibi bir durumla  karşılaşırsanız teb şubesine gelerek işlemi buradan yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank BIC Kodu / Swift Kodu SEKETR2A başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ