Eft Nedir - Eft Saatleri

TEB İban Sorgulama

Türkiye 1 ocak 2010yılından itibaren Avrupa ülkelerinin para transfer işlemlerinde kullandığı ıban numarası uygulamasına geçmiştir. Bu numara 26 haneden oluşmakta ve ülke kodu ile başlayan kişiye ait uluslararası geçerliliği olan hesap numarası şeklindedir. Bu şekilde işlemlerde hız ve hata payının azaltılması hedeflenerek ortak bir uygulama alanı oluşturulmuştur

Her bankanın ıban sorgulaması ile ilgili uygulamaları internet bankacılığı sayesinde yapılmakla birlikte bankaların sistem kurulumlarının birbirinden farklı oluşundan dolayı ıban sorgulamaları da farklılık arzetmektedir.teb ıban sorgulaması yapmak isteyen bir kişi http://www.teb.com.tr/iban-hesaplama/  adresine giriş yaparak teb hesaplama sayfasına ulaşır. Iban sorgulaması yapmak isteyen kişi, bu hesaba giriş yaptığında hesap açılışının yapıldığı il ve ilçe ile kişiye ait olan hesap numarası ilgili alanlara girilerek hesapla butonuna basılır ve ıban numarasına ulaşılır. Hesap numarası kısmına yazılacak olan rakam ilk dört rakamdan sonra gelen sekiz rakamın girilmesi şeklinde olacaktır. İlk dört hane banka şubesine ait olan rakam olacağı için geri kalan rakamların girilmesi gerekir.

Iban numarasının gerekliliği neden ortaya çıkmıştır?

İban numarası kullanılmadan önce kişilere ait banka hesap numaraları ile yapılan işlemlerde hatalı girişler yapılmakta ve gecikmeli ödemeler ve aksamalar yaşanmaktaydı. Avrupa birliği ekonomik alanında uygulanan ıban numarası uygulaması ile Bankalar arasında yapılan eft havale gibi işlemler daha kontrollü hale getirilmiştir. Hatalı girişler yapıldığında da banka tarafından fark edilerek yanlış hesap numarasına ait işlem gerçekleştirilmez. Kredi kartı hesabına ait olan hesap numarası dışında Bankalar tarafından tüm hesaplara ait ıban numarası verilir. Bu numaranın ilk iki kodu ilgili ülkeye ait kod’tür.Türkiye için kullanılan ülke kodu TR’dir. Daha sonraki iki haneli rakam ise kontrol numarasıdır.ıban numarasının doğruluğu kontrol numarası ile tespit edilir. Bu numara özel bir algoritmik sistem ile belirlenir.

Türkiye, hesap numaraları için uluslararası standart uygulama haline getirilmiş olan ıban numarasını kullanarak müşterilerin hesap numaralarına ait bilginin Avrupa ülkelerinde tanımlanması amacını gütmüş hesaplarda hızlı ve hatasız işlem yapabilme imkanını sağlamaya çalışmıştır. Mevzuat gereği,teb kendi bankacılık sistemi ile müşterilerine ait olan ıban numaralarını üreterek müşterilerine sunmak durumundadır. Bunu gelişen internet ağı sayesinde şubeye gitmeden girilecek iki bilgi ile müşterilerine ıban sorgusu yapabilme imkanını getirmektedir.

Özetleyecek olursa teb’te ıban sorgulaması yapmak isteyen banka müşterisi

  • Hesap açılışının yapıldığı il ve ilçe (örneğin İstanbul/Mecidiyeköy şubesi gibi..)
  • Hesap sahibi kişiye ait hesap numarası

Iban numarası her banka tarafından hesap sahibi olan  müşterilerine verilmek zorunda olunan uluslararası ge çerçilikte hesap numarasıdır.teb kendi bünyesinde oluşturduğu altyapısı ile ıban numarasını öğrenmek isteyen banka müşterisine ilgili bağlantı linki ile hizmet vermektedir. Iban numarası bankaların şubeleri vasıtası ile de öğrenilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk İban Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ