Telefon Sigortası Neleri Kapsar?

Günlük hayatın vazgeçilmez öğesi haline gelen cep telefonları bir bilgisayarı içinde  barındıracak donanımda ve özellikte olup işletim sistemi ve yazılım harikası cihazlar haline getirilmişlerdir

Alexander graham bell telefonu icat ettiğinde içinde bir kamera ,bilgisayar,postane,televizyon,kütüphane,müzik çalar,radyo,kitap ve daha birçok şeyi barındıracağını bilemezdi. Çok fonksiyonlu bu cihazlar özelliklerinin artması ile orantılı fiyat yükselmesi yaşarlar. Yeni alınan pahalı bir cep telefonu çeşitli riskleri de beraberinde getirecektir. Bu riskleri bertaraf etmek için ,telefonunuzu sigorta ettirip oluşan maddi külfeti sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

Sigorta kapsamına hangi risk faktörleri girer?

 • Sigortalının hatası sonucu meydana gelen vurma,çarpma,sıvı teması, sonucu meydana gelen hasarlar
 • Hırsızlık ve gasp sonucu telefon kayıpları, hırsızlık olayının telefon kapalı bir ortamda iken yapılmış olması, gasp olayının ise ;kişiye zorla yapılan bir müdahale sonucunda gerçekleşmiş olması gerekir
 • Doğal afetler sebebiyle olan telefon kayıpları deprem dışında kapsam alanına dahildir.
 • Kısa devre, yüksek voltaj sebebiyle olabilecek hasarlar
 • Yıldırım isabet etmesi,duman,is gibi maruz kalınan şeyler de kapsam alanındadır

Sigorta şirketleri bazı halleri ise kapsam dışı tutmuştur.

 • Kişinin,telefonukaybetmesi,unutması,düşürmesi gibi dalgınlık neticesinde olan şeyler sigorta kapsamında değildir.
 • Hırsızlık olayının kişinin kamusal alanlarda olduğu bir sırada gerçekleşmiş olması sigorta kapsamı dışında tutulmuştur.Çarşı,Pazar,alışveriş merkezleri, sinema salonları, otobüs, metro gibi alanlardaki kayıplar sigorta dışındadır.
 • Telefondaki çarpma, su teması, kırılma gibi olayların kişinin dışında 18 yaş altı biri tarafından gerçekleştirilmesi
 • Telefon yan ürünleri olan şarj aleti,batarya,sd kart gibi ürünler kapsam dışında tutulmuştur.

Sigorta yeni alınan sıfır telefonlara yapılır. İkinci el telefonlarda sigorta sözkonusu olmaz. Telefon satın  alınırken sigorta yapılması isteniyorsa cihazın fiyatı üzerinden %5ila 10 oranında belirlenecek bir miktar sigorta konusu  edilip cihazın faturasında belirtilmelidir. Cihaz alındığında poliçenin sertifikası ve seri numaralı ambalajı saklanmalı ambalaj kesinlikle atılmamalıdır. Bu durum sigortanın geçersiz hale gelmesine neden olur. Cep telefonu sigortası yaptırmaya  karar verildiğinde sigorta şirketleri hakkında kısa bir araştırma yapılmalı standart uygulamalar dışında ek destek sağlayan firmalar tercih edilmeli. Bazı firmalar yazılım güncellemesi, hukuki danışmanlık,kurulum,teknik destek gibi ek destek sunmaktadır.

Pahalı markalı telefonlar sigorta kapsamına alındığında, uğrayacağı herhangi bir risk durumunda oluşabilecek zararlar, zararın kapsam dahilinde olması şartıyla sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sayede kullanıcı mağduriyeti ortadan kaldırılmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Alınır mı? başlıklı makalemizde senet araba, senetle araba ve senetle araba alma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Fadil örs dedi ki:

  Telefonumuz çalma sonucu hasar görmüştür

  1. KASKO NET dedi ki:

   HİÇ BİR FİKRİM YOK ARAYIP BİLGİ ALABİLİRSİN EN SAĞLIKLISI .

 2. Beril dedi ki:

  Telefonumun arkasını kırdım yanlışlıkla . Telefonumun kaskosu var. Kasko karşılar mi?

  1. KASKO NET dedi ki:

   EVET KARŞILAR GÖNDER .

 3. Soner dedi ki:

  Telefon sigortası var yamulmuş sigortaya girer mi

  1. KASKO NET dedi ki:

   SİGORTASI VARSA GÖNDERE BİLİRSİN YENİSİNİ GÖNDERİRLER BÜYÜK İHTİMALLE FAZLA GEÇİKTİRME DERİM.

 4. Saadet dedi ki:

  Telefonum düştü sarz kısmında küçük parça yok değiştirmek istiyorum kaskolu kapsam içine girer mi çok ısınıyor jarz çabuk bitiyor

  1. KASKO NET dedi ki:

   KASKO VARSA GÖNDER GARANTİSİ VARSADA GÖNDER PİL DEĞİŞİMİ OLUR AMA GARANTİLERDE BİLDİĞİM KADARIYLA 2 YIL SONRA PİL DEĞİŞİMİ OLUYOR AMA KASKO VAR SA PİL DEĞİŞİMİ MEVCUT OLUR SORUN OLMAZ ARAYIP BİLGİ ALABİLİRSİN SENİN İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLUR .

 5. Hilal dedi ki:

  Telefonumuzun geri tuşu ve son sekme tuşu çapmaya uğramış ekran çatlamıştır 18 yaş üstü kişi tarafından gerçekleşti kasko karşılıyor mu?

  1. KASKO NET dedi ki:

   ŞİMDİ KARDEŞİM 18 YAŞ ALTI DEMİCEKSİN TELEFON KİMİN ÜSTÜNEYSE ANNEN YADA BABAN DİYECEKKİ DÜŞÜRDÜM TELEFON EKRAN KIRILDI ARAYIP KARDEŞİM DÜŞÜRDÜ DEMEDE 😀

 6. Mehmet ali dedi ki:

  S8 edge 2017 plus sahibiyim fatura ustune aldıktan 4 ay snra yere düşüp kara kenarındaki cami hafif acilp yani catlamistir telefonu aldığım turkcel bayisi tadilata girdiğinden dolayı herhangi bi turkcel adı altinda isletmeclk yapan bir telefoncuya gidip durumu izah ettim telefonum kaskoludur işletmeci kendi bildiği yoldan kaskoya gndrrmistr telefonu fatura sahibinn kimlik fotokopisyle baska bi evrak istenmemistr benden ve kaskodan aldigmz cevap %70ni karşılıyoruz yenisini gondermemiz dahilinde 850 tl gibi bi fiyat istenmiştir benden nekdar doğru nekdar yalan bilemeyrz bile bişey varmidir cevap beklyrm

  1. KASKO NET dedi ki:

   BENCE KASKOSU VARSA KAZIK YEMİŞSİN DERİM KASKO HİÇ BİR SEKİLDE ÜCRET TALEP ETMEZ AMA ARAŞTIRMANİ TAVSİYE EDERİM KARDEŞİM ALDIN YERLE İLETİŞİME GEÇE BİLİRSİN BOŞUNA 850 TL PARA VERME DERİM.

 7. DAVUT dedi ki:

  SİNİRLENİP TELEFONU KIRARSAK KARŞILARMI

  1. KASKO NET dedi ki:

   KASKOSU VARSA KARŞILAR AMA SİNİRLENİP ÇARPTIM DEME DÜŞÜRDÜM DERSİN EN MATIKLISI ADAMLARA KÜFÜR ETMİŞ GİBİ OLURSUN

 8. Ali Rıza dedi ki:

  Tlfnum kaskolu bugün elimden ateşin içine düştü kasko karşılar mı daha altı ay kaskolu var acil cvp bekliyorum

  1. KASKO NET dedi ki:

   Bence direk yolla kaskosu varsa yenisini tedarik ederler.

 9. Genc dedi ki:

  Telefonum yere dustu artik titremiyor

 10. KASKO NET dedi ki:

  GARANTİSİ VARSA GARANTİYE KASKOSU VARSA KASKOYA YOLLA PARÇA DEĞİŞİMİ OLUR .

BİR YORUM YAZ