Telefon Sigortası Neleri Kapsar?

Günlük hayatın vazgeçilmez öğesi haline gelen cep telefonları bir bilgisayarı içinde  barındıracak donanımda ve özellikte olup işletim sistemi ve yazılım harikası cihazlar haline getirilmişlerdir

Alexander graham bell telefonu icat ettiğinde içinde bir kamera ,bilgisayar,postane,televizyon,kütüphane,müzik çalar,radyo,kitap ve daha birçok şeyi barındıracağını bilemezdi. Çok fonksiyonlu bu cihazlar özelliklerinin artması ile orantılı fiyat yükselmesi yaşarlar. Yeni alınan pahalı bir cep telefonu çeşitli riskleri de beraberinde getirecektir. Bu riskleri bertaraf etmek için ,telefonunuzu sigorta ettirip oluşan maddi külfeti sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

Sigorta kapsamına hangi risk faktörleri girer?

 • Sigortalının hatası sonucu meydana gelen vurma,çarpma,sıvı teması, sonucu meydana gelen hasarlar
 • Hırsızlık ve gasp sonucu telefon kayıpları, hırsızlık olayının telefon kapalı bir ortamda iken yapılmış olması, gasp olayının ise ;kişiye zorla yapılan bir müdahale sonucunda gerçekleşmiş olması gerekir
 • Doğal afetler sebebiyle olan telefon kayıpları deprem dışında kapsam alanına dahildir.
 • Kısa devre, yüksek voltaj sebebiyle olabilecek hasarlar
 • Yıldırım isabet etmesi,duman,is gibi maruz kalınan şeyler de kapsam alanındadır

Sigorta şirketleri bazı halleri ise kapsam dışı tutmuştur.

 • Kişinin,telefonukaybetmesi,unutması,düşürmesi gibi dalgınlık neticesinde olan şeyler sigorta kapsamında değildir.
 • Hırsızlık olayının kişinin kamusal alanlarda olduğu bir sırada gerçekleşmiş olması sigorta kapsamı dışında tutulmuştur.Çarşı,Pazar,alışveriş merkezleri, sinema salonları, otobüs, metro gibi alanlardaki kayıplar sigorta dışındadır.
 • Telefondaki çarpma, su teması, kırılma gibi olayların kişinin dışında 18 yaş altı biri tarafından gerçekleştirilmesi
 • Telefon yan ürünleri olan şarj aleti,batarya,sd kart gibi ürünler kapsam dışında tutulmuştur.

Sigorta yeni alınan sıfır telefonlara yapılır. İkinci el telefonlarda sigorta sözkonusu olmaz. Telefon satın  alınırken sigorta yapılması isteniyorsa cihazın fiyatı üzerinden %5ila 10 oranında belirlenecek bir miktar sigorta konusu  edilip cihazın faturasında belirtilmelidir. Cihaz alındığında poliçenin sertifikası ve seri numaralı ambalajı saklanmalı ambalaj kesinlikle atılmamalıdır. Bu durum sigortanın geçersiz hale gelmesine neden olur. Cep telefonu sigortası yaptırmaya  karar verildiğinde sigorta şirketleri hakkında kısa bir araştırma yapılmalı standart uygulamalar dışında ek destek sağlayan firmalar tercih edilmeli. Bazı firmalar yazılım güncellemesi, hukuki danışmanlık,kurulum,teknik destek gibi ek destek sunmaktadır.

Pahalı markalı telefonlar sigorta kapsamına alındığında, uğrayacağı herhangi bir risk durumunda oluşabilecek zararlar, zararın kapsam dahilinde olması şartıyla sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sayede kullanıcı mağduriyeti ortadan kaldırılmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Alınır mı? başlıklı makalemizde senet araba, senetle araba ve senetle araba alma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fadil örs dedi ki:

  Telefonumuz çalma sonucu hasar görmüştür

BİR YORUM YAZ