Eft Nedir - Eft Saatleri

Tüm kredi notu öğrenme yöntemleri

Findeks notu kredi kayıt bürosu tarafından 2014 yılından itibaren herkese açık hale getirilmiş ve böylece kişiler finansal gidişatları hakkında bilgi edinebilmekte  iş yaptıkları başka kişiler hakkında da onayları halinde kredi notunu öğrenilebilmektedirler. Tüketicilerin finansal performansı bankalar tarafından aylık olarak Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine iletilmekte ve bu veriler kredi kayıt bürosu tarafından matematiksel hesaplama metotları ile değerlendirilerek kredi notuna dönüştürülmektedir

Kredi notu 1 ila 1900 aralığında puanlama yapılarak elde edilir. Bu puan Türkiye ortalamalarında 1400 seviyelerinde olduğunda kritik seviye aşılmaya  başlanmış ve bankalar tarafından olumsuz müşteri profilinden sıyrılmaya başlanmıştır denilebilir. Kredi notuna ağırlıkta etki eden ana faktör kişilerin borç ödeyebilirlik durumlarıdır. Zamanında ödenmeyen borçlar bankalar tarafından 90 günlük sürenin sonunda idari ve yasal takip sürecini beraberinde getirir. Bu aşamalara gelinmesi hele de haciz durumunun yaşanması kredi notunu hayli düşürecek ve bu durumu toparlamak banka ürünlerini aktif şekilde kullanarak aşılmaya çalışılacaktır. Bankalardan kredi kullanma niyetinde olan biri bu başvuruyu yapmadan önce finansal gidişatını öğrenmeli ve bu doğrultuda karar geliştirmelidir. Kredi notu findeks adresinden, cep telefonlarından, bankalardan ,findeks paket uygulamaları satın alınarak ve mobil uygulama cep telefonlarına indirilerek  öğrenilebilir.

Kredi notu findeks adresinden nasıl öğrenilir?

Kredi notunu öğrenebilmek için findeks üzerinden üyelik kaydı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Üyelik kaydı için gerekli formu doldurup tüm işlemleri tamamladıktan sonra alacağınız giriş şifresi ile findeks adresinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu not talebi ücrete tabidir.

Cep telefonlarından kredi notu nasıl öğrenilir?

Tüm operatörlerden  (turkcell,avea,vodafone)kredi notu öğrenebilmek için t.c kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakarak doğum yılınızı girerek 1122’ye yolladığınızda kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu uygulamada ücretlendirmeye tabi olup findeks tarafından toplu alım yapıldığından daha az fiyat uygulaması  yapılır.

Bankalardan kredi notu öğrenebilmek için bir banka şubesine giderek t.c kimlik numarasını ibraz edip gerekli ücreti ödedikten sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. FİNDEKS paket uygulamaları ile de ihtiyacınız olan ürünü yıllık olarak satın alıp dilediğiniz an kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks adresinden cep telefonunuza indireceğiniz mobil uygulama ile de findeks notunu öğrenebilmek dakikalar içinde mümkün olabilmektedir. Bu işlemin öncesinde  findeks üyelik kaydını yapmanız gerekmektedir.

Kredi notu, giderek tüm sektörler tarafından talep edilen bir veri haline gelmekte. Kişinin gelecek dönem için ve özellikle gelecek bir yıl içinde borç ödeyebilirlik durumunu gösteren olukça değerli bir göstergedir. Bankalar tarafından ay sonlarında risk merkezine iletilen bilgiler kredi kayıt bürosu tarafından puan haline getirilir ve dileyenin istifadesine sunulur. Findeks sitesi,sms,bankalar,findeksin yıllık paket halinde olan ürünleri vasıtası ile kredi notunu öğrenebilmek mümkündür. Kredi notunu öğrenmek ücrete tabi olup her not talebinde bu ücretin ödenmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Adım Adım Kredi Notunu Öğrenme başlıklı makalemizde findeks notu ve kredi notum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ