Eft Nedir - Eft Saatleri

Türkiye İş Bankası İnternet Şubesi ile EFT Yapılışı

  • 12 Eylül 2017
  • 644 kez görüntülendi.

Para transferleri için uzun kuyruklarda beklemek ya ATM’ler ile boğuşmak teknolojinin gelişimi ile birlikte son buldu. Artık bankaların internet bankacılıkları platformu ile para transfer yapmak oldukça basit. Tek yapılması gereken internet ağının olduğu her noktada akıllı telefon ile ilgili bankanın internet bankacılığına giriş yapmak. Üstelik çoğu banka artık internet bankacılıklarını mobil uygulamaya uyumlu hale getirmiş durumda. Türkiye İş Bankası İnternet Şubesi ile EFT Yapılışı da bu bankanın mobil uygulamasından gerçekleştirilebiliyor. Bir tık ile dünyanın öbür ucuna para transferi yapmak oldukça basit. Ancak müşterilerin çoğu söz konusu para transferi olduğunda tedirgin davranabiliyor. Dolandırıcılık işlemlerinin de sıkça rastlandığı bu platformda bilgi gizliliği son derece önemli.

Menülerde Kaybolmayın

Aslında tüm bankaların internet bankacılıklarındaki menüler birbirleri ile benzerlik göstermekte. Türkiye İş Bankası İnternet Bankacılığında da EFT yapabilmek için para transferleri menüsü kullanılır. Menü ayrıntısında havale ve EFT menüleri karıştırılabilir. Eğer para farklı bir bankaya gidecek ise EFT, aynı bankada başka bir hesaba gidecek ise havale seçeneği kullanılır. Ardından istenecek alıcı kişinin adı ve soyadı, vatandaşlık numarası ve IBAN numarası yazılarak işleme devam edilir. Gönderilecek tutar ve açıklama yazıldıktan sonra işlem bitirilir. Ancak EFT işlemi Merkez Bankası aracılığı ile yapılan bir para transferi olduğu için sadece mesai saatlerinde alıcı kişinin hesabına ulaşır. Mesai saatleri sonrasında yapılan EFT işlemleri talimat olarak alınır ve mesai saatinde alıcının hesabına iletilir.

Bilgilerin Doğruluğu Önemli

Birçok kişi alıcıya para ulaşmaması problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sebebi EFT işleminde ibraz edilen bilgilerin yanlış olmasıdır. Örneğin iki isimli bir alıcı isminin sadece kullanılan isminin yazılması ya da bir firmanın ticari uzantısının yazılmaması EFT işleminin gerçekleşmesine engel olacaktır. Bilgiler kimlikte ya da ticari sicil gazetesindeki gibi tam ve eksiksiz olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akbank Eft Saatleri Nedir? başlıklı makalemizde Akbank, EFT ve EFT gönderme işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ