Eft Nedir - Eft Saatleri

Türkiyedeki Banka Sayısı

Türkiye banka sektöründe bugün kendini büyüten ülkelerden bir tanesi olmuştur. Türkiye Banka Birliğinin verdiği bilgilere göre Türkiye de bugün bulunan banka sayısına bakacak olursak yaklaşık olarak 51 diyebiliriz. Türkiye de bulunan mevduat bankaları 34 adettir. Kalkınma ve yatırım alanında açılan banka sayısı ise 13 diyebiliriz. Türkiye genelinde bulunan katılım bankası sayısına bakarsak sadece 4 adet katılım bankasının var olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Türkiye kaç adet banka vardır ve bu bankaları büyüklüğüne göre nasıl sıralayabiliriz?

Türkiye de Bulunan Büyük 5 Banka

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası 1983 yılında Mithat Paşa tarafından kurulmuş olup, 1686 adet şubeye sahiptir. Ziraat Bankası Türkiye de öğrenciler, çalışanlar ve emekliler tarafından en çok tercih edilen bankalardan biridir.

Türkiye İş Bankası

Bireysel ve ticari hizmet veren bankalar arasında ilk sırayı alan Türkiye İş Bankası Türkiye de en büyük özel banka olarak adlandırılmaktadır. Türkiye İş Bankası Cumhuriyet ilan edildikten sonra kurulmuş olan ilk ulusal bankamızdır. Türkiye İş Bankasının 1348 adet şubesi bulunmaktadır. Bu şubeler yurt içinde ve yurt dışında yer almaktadır.

Türkiye Garanti Bankası

Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olarak sayılan Garanti Bankası kredi işlemleri, para yatırma ve para çekme işlemlerinde en çok tercih edilen bankalar arasındadır.

Akbank

Akbank 1948 yılında kurulan, amacı pamuk üreticilerine finansman sağlamak olan bankalardan biridir.  Akbank Adana da kurulmuş olup, Hacı Ömer Sabancının da yer aldığı iş adamları tarafından kurulmuştur. Akbank’ın Türkiye de yaklaşık olarak 999 şubesi bulunmaktadır.

Yapı ve Kredi Bankası

Türkiye de yer alan Yapı ve Kredi Bankası 4.özel banka olarak adlandırılmaktadır. Yapı Kredi Bankasının Türkiye de ve yurt dışında 978 adet şubesi yer almaktadır.

Türkiye de Bulunan Diğer Bankalar

Türkiye de 51 adet banka yer almaktadır. İlk 5’e giren büyük bankaların Türkiye de ki şubeleri de fazladır. Bu bankalar özel sektörde ve kamu alanında pek çok faaliyet göstermektedir.

 

 

Türkiye de Kurulmuş Olan Diğer Bankalar

Türkiye de bugün yaklaşık olarak 51 adet banka yer almaktadır. Bu bankalardan en büyükleri ilk 5 banka olarak sayılan

 

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Öğretmenlere Hangi Bankalar Kredi Veriyor? Bu bankaların Faiz Oranları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ