Eft Nedir - Eft Saatleri

Vakıfbank BIC Kodu / Swift Kodu TVBATR2A

1954 yılında özel bir kanunla kurulan Vakıfbank vakıfların kaynaklarını daha iyi değerlendirebilmek için özel bir kanunla kurulmuş olan bir bankadır. BDDK’nın açıkladığı bilgiye göre aktif büyüklüğü en iyi 8 bankadan biri olma özelliğindedir

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin baş harflerinden oluşan swift tüm dünya ülkelerinin bankaları arasında yapılan uluslararası para transferinin kısa adıdır .bıckodu  banka tanımlama kodu anlamına gelmekle birlikte bu iki kelime birbiri yerine geçebilen özelliktedir. Bic kodu Bank Identifier Codes kelimelerinin  baş harflerinin biraraya gelmesiyle oluşmuş ve banka tanımlama kodu olarak bilinmektedir. Her bankanın birden fazla bic kodu olabilmektedir.

Vakıfbank bic /swift kodu açılımı nasıldır?

  • İlk dört harf bankanın ismini oluşturan harflerin biraraya gelmesiyle oluşur. Türkiye vakıflar Bankası’nda yer alan baş harfler alınmıştır
  • Sonraki iki hane ülke kodunu oluşturan TR’dir.
  • En sonda yer alan iki hane ise bölge kodunu oluşturmaktadır.

Dünyada 11 haneli kodlama sistemi ile oluşturulan swift Türkiye’de 8 haneli olarak belirlenmekte transfer işlemleri sırasında banka şube kodu ve boş kalan alana x  harfi koyarak hane sayısı tamamlanır. Swift kodları tüm dünya ülkelerinde ortak uygulama alanı bulan işlemlerin hızını arttıran ve sağladığı zaman tasarrufu ile paranın  ekonomiye kazandırılmasını sağlayan bir fon transfer sistemidir.

Vakıfbank döviz transferlerinde gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Yurtdışına yapılacak olan transferlerde; ad-soyad bilgisi ile adres bilgileri
  • Banka swift numarası
  • Avrupa ülkelerinden birine transfer yapılıyorsa ıban bilgisi farklı bir bölgeye ise hesap numarası bilgisi
  • Transfer ücretinin kesileceği vadesiz hesap

Ülke içinde yer alan Vakıfbank şubesine yapılacak transferlerde;

  • ad-soyad bilginiz
  • Banka swift numarası bilginiz
  • Iban numarası bilginiz

Bu bilgiler karşı tarafa iletilir ve onun da bankaya vereceği talimat ile işlem gerçekleştirilir. Karşı tarafa ait swift numarası bilinmiyorsa şehir ve banka isimleri ile listelenen bankalar arasından seçim yapılarak işlem gerçekleşir.

Vakıflar bankası kamu bankaları arasında aktif büyüklükleri ile dikkat çeken önemli bir bankadır. Banka tüm dünya ülkelerinde uygulanan swift uygulaması ile döviz transferlerini kısa süre içinde gerçekleştirmektir .Banka ,eft uygulamalarını 09:00 ila 16:30 saatleri içinde yapılmaktadır. Geciken işlemler bir sonraki gün mesai saati içinde halledilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tekstilbank BIC Kodu / Swift Kodu TEKBTRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ