Eft Nedir - Eft Saatleri

Vakıfbank İban Sorgulama

Devlet bankaları arasında yer alan Vakıfbank uluslararası hesap numarası olarak kullanımına başlanan ıban numarasını banka müşterilerine ilgili bilgileri girmeleri karşılığında sunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı para transferlerinde kullanılacak olan bu numara ile işlemleri daha hızlı ve hata payı en düşük şekilde gerçekleştirirsiniz.

T.C merkez bankasının tebliğinin resmi gazetede yayımlanması üzerine yürürlüğe giren ıban uygulaması ,bankalar tarafından her hesap sahibi kişiye özel olarak düzenlenmekte ve kendilerine bildirilmektedir. Kişinin bankada bulunan her hesabı için ayrı ayrı olarak düzenlenecek olan iban numarası kredi kartı hesabı dışındaki diğer hesapları kapsamaktadır. Vadeli ,vadesiz hesaplar, döviz hesapları, altın ,euro hesapları gibi hesapların her biri için ayrı olarak düzenlenecektir. Avrupa ülkeleri dışında farklı ülkelerde de uygulama alanı bulan ıban numarası konuya belli bir standart getirerek hesap sahibi kişilere ait ıban numarasının yurtdışı uygulamalarda da tanımlamasını sağlamıştır. Vakıfbank ilgili tebliğ gereği kendi müşterilerine yönelik ıban numaraları belirlemiş internet sitesi vasıtası ile de bildirmiştir. Vakıfbank müşterileri bankanın internet sitesi üzerinden giriş sağlayarak  hesapları ile ilgili ıban numaralarını öğrenebilirler. İlgili adres şu şekildedir.http://www.vakifbank.com.tr/banka-bilgileri-sorgulama.aspx?pageID=756  ” sayfasına giriş yapıldıktan sonra ıban öğrenme ‘ye tıklayarak hesabınızı ilişkin ıban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Hangi hesaplar için ne tür bilgiler gerekiyor?

  • Vakıfbank müşterileri ıban numaralarını üç hesap türü için ayrı ayrı olmak üzere bilgi girişi yapmalılar.Bankomat,electron ve maestro kart sahipleri kartlarına ait olan hesap numaralarını girdikten sonra ıban öğren butonuna tıklayarak bu hesaplarına ait olan ıban numaralarını öğrenirler.
  • İkinci hesap türü bankalardaki mevduat hesaplarına yönelik olarak verilen ıban numarasıdır. Bu numarayı öğrenebilmek için hesap numarası ve hesabın bulunduğu şube kodu girildikten sonra iban öğren butonuna tıklamalısınız
  • Üçüncü hesap türü ise yatırım hesaplarına ait ıban numarasını öğrenme işlemidir. İlgili hesaba ait hesap numarası girildikten sonra iban öğren butonuna tıklarsanız ıban numarası ekrana gelecektir.

Vakıflar bankasının ıban numarası sorgulama uygulaması bu üç adımdan oluşmakta birlikte akıllı telefon ve tabletlere indirilecek mobil uygulama sayesinde de kısa süre içinde ıban sorgulamasını yapabilirsiniz .sahip olacağınız ıban numarası 26 haneden oluşacak olup ilk iki harf Türkiye’yi tanımlayan TR harflerinden oluşmaktadır. Diğer iki hane kontrol numarası olup hesap numarası ile ilgili bir yanlışlık olduğunda gönderici banka durumu kontrol numarası ile farkederek işlemi iptal eder. Kontrol numarası özel olarak belirlenen algoritmik bir kodlama ile kişinin 16 haneden oluşan hesap numarasından üretilerek oluşturulur. Bu nedenle hesapla ilgili bir yanlışlık varsa kontrol numarası ile ortaya çıkacaktır. Sonraki rakam merkez bankası tarafından belirlenen bankaya ait kuruluş kodudur. Daha sonra tek basamaklı rezerv numarası gelir ve değiştirilmesine karar verilene kadar sıfır olarak kabul edilir. En son 16 haneden oluşan hesap numarası gelmektedir.

İşlemlerde hız ve minimum hata payı niyeti ile oluşturulan ıban sayesinde para transferleri daha güvenli ortamda oluşturulmakta ve zaman daha tasarruflu kullanılarak işlemlerin gecikmesinden kaynaklanan maliyet önlenmiş olmaktadır.Vakıfbankta bu zorunlu uygulamayı müşterilerine ister şubeye geldiklerinde, isterlerse de internet bankacılığı yolu ile bankanın sitesi üzerinden gerekli adımların takip edilmesi ile ıban numarasını verebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan TEB İban Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ