Eft Nedir - Eft Saatleri

Vekalet İptal Harcı Nereye Yatırılır?

Vekalet,kişinin kendisi adına hareket etme yetkisini genel ve özel yani tüm hukuki işlemler veya sınırlı bazı hukuki işlemlerde geçerli olmak üzere avukatı, yakını veya başka bir kişiye noter vasıtası ile temsil yetkisi tanıdığı bir sistemdir. Noterden alınan bu vekaletname ile yapacağınız tüm işlemler vekil tayin ettiğiniz kişi tarafından yapılacak ve bu işlemlerden doğan sorumluluk vekalet vereni bağlayıcı nitelikte olacaktır.

Tıpkı vekâlet verme işleminde olduğu gibi vekalet iptali de birtakım prosedürler gerektirmekte verilen vekaletin şekline göre gerekli açıklık getirilerek vekalet iptali yine noter vasıtası ile gerçekleştirilir .adına azilname düzenlenen kişi bu dakikadan sonra temsile yetkili olduğu kişi adına hiçbir bağlayıcı işlemde bulunamaz .Eğer her iki taraf arasında varılan anlaşma neticesinde  bir vekalet iptali gerçekleşirse noterden alınacak azilnameye gerek kalmayacaktır. Karşılıklı gerçekleşecek olan bu anlaşma tüm prosedürleri gereksiz kılacak nitelikte olacaktır.

Vekalet iptal işleminde izlenecek aşamalar neler olacaktır?

Vekalet iptali ,vekalet verme işleminde olduğu gibi noter huzurunda yapılacak bir işlemdir. Burada adına vekalet verilen kişinin hazır bulunması gerekmez .Adına azilname  düzenlenen kişi işin vekalet iptalinin neden gerçekleştiğine dair bir açıklama olacak ve bu durum kendisine bildirikecektir.Daha önce vekaletname ile genel veya özel konularda yetkilendirilen bu kişi adına düzenlenmiş olan azilname ile de tüm yetkileri geri alınmış olur. Benzeri şekilde düzenlenen bu belge tapu daireleri ile bankalara da gönderilerek onlarda bu durumdan haberdar edilirler

Yurtdışında yapılacak Vekâlet iptal işlemi nasıl yapılır?

Yurtdışında yapılacak iptal işlemleri için dış temsilciliklere müracaat edilmeli ve buradan hazırlanacak azilname ile daha önce düzenlenen vekaletnameyi geçersiz hale getirebilirsiniz.

Vekalet iptali için ödenmesi gereken harç var mı?

Vekalet ve vekalet iptali ayrı ayrı ücretlendirmeye tabi olan işlemlerdir. Vekâlet iptali için ödenecek olan harç ,işlem noterden gerçekleştirildiği için buraya yapılacaktır. İşlem sırasında karşı tarafın azlinin gerekçesinin de belirtilmesi gerekmektedir.

Vekaletnameler süreli belgelerden midir?

Vekaletnamelerde istenirse belirli bir süre kısıtlamasına gidilebilir. Süre dolduğunda da vekaletin geçerlilik süresi bittiğinden geçerliliğini bu tarihten itibaren kaybedecektir. Fakat süre belirtilmediyse vekalet iptali için birtakım işlemlere gerek olacaktır.

Vekalet iptali için gerekli olan belgeler nelerdir?

Vekil tayın edilmiş olan kişinin azlinin gerçekleşebilmesi için şu belgelere ihtiyaç vardır.

  • nüfus cüzdanı, pasaport
  • 2 adet fotoğraf
  • vekaletnamenin düzenlendiği noterin ismi
  • vekaletnamenin tarihi,
  • vekaletnamenin fotokopisi
  • vekilin adı,
  • Adres bilgisi.

Vekalet iptali, vekâletnamenin hazırlanmasında olduğu gibi  birtakım işlemler gerçekleştirilerek sonlandırılmakta ve bu durumdan kişiler ile  ilgili kurumlar haberdar edilmektedirler .vekalet azli belgesinde karşı tarafın azlinin sebepleri açık bir şekilde belirtilmeli azilname ile ilgili harç bedeli de işlemin gerçekleştirildiği notere yatırılmalıdır. Noterden tüm bu işlemlerin yapılması aşamasında istenen belgelerin hazırda bulundurulması azilnamenin kişileri ve kurumları bağlayıcılığı açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım ve Sera Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ