Eft Nedir - Eft Saatleri

Vekâlet Nasıl İptal Edilir?

Vekâlet sizin yapabileceğiniz hukuksal bir işlemi başkasına devretme işidir.  Birine, sizin yerinize hukuksal bir işlem yaptırabilmeniz için o kişiye mutlaka vekâlet vermeniz gerekmektedir. Vekâleti yakınınızdan birine, arkadaşınıza ya da avukatınıza verebilirsiniz. Siz vekâleti kime verdiyseniz o kişi sizin hukuksal işlemlerinizi halledebilmektedir. Bir insana hukuksal bir işlem için vekâlet verirken belirli işlemleri gerçekleştirmek zorunda kalırsınız. Vekâleti geri alma işleminden de belirli işlemleri yaparak bu durumun altından kalkabilirsiniz. Bugün pek çok insan vekâleti geri alma işleminin nasıl yapıldığını bilmemektedir.

Vekâleti İptal Etme İşlemi

 • Birine vekâletname verirken vekâletnamenin çeşidini karşı tarafa bildirmelisiniz. Bir insana vekâlet vermek istediğiniz zaman bu vekâleti her türlü işlem için genel olarak verebilirken, bazı durumlarda da karşı tarafa özel vekâlet vermeniz gerekecektir.
 • Genel vekâletname ile vekâleti alan kişi artık karşı tarafın yapılması gereken hukuki işlemlerini rahatlıkla halledebilir.
 • Eğer aldığınız vekâletnameyi iptal ettirmek istiyorsanız öncelikle vekâletnamenin genel olup olmadığının belirtilmesi gerekir.
 • Kişi, vekâletnamede hangi yetkiyi iptal ettirmek istediğini açık bir şekilde belirtmelidir.
 • Eğer siz birine vekâlet verdiğiniz zaman sorun yaşarsanız bu durumu vekâleti iptal ederek kurtarabilirsiniz.

Adım Adım Vekâlet İptal Etme İşlemi

 • Birine vekâletname verme işlemi daima noterden yapılmaktadır. Vekâlet verme işleminin noterden yapılması doğal olarak vekâlet iptali işleminde noterden yapılacağını işaret ediyor.
 • Eğer vekâlet iptali işlemi yurtdışından yapılacaksa bunun prosedürü dış temciliğe başvurulması gerektiğidir.
 • Eğer süre konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız bazı işlemleri sırasıyla yerine getirerek vekâlet iptali işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Azilname adı verilen noter belgesini size vekâleti veren kişiye kısa sürede teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Noterden yapacağınız bu işlemlerde belli bir miktar ücret ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumda azilnamenin nedenini de notere bildirmelisiniz.
 • Siz karşı tarafın vekâletini alarak hukuksal işlemlerden sorumlu hale geliyorsunuz ancak azilname artık bu yetkinin size ait olmadığının kanıtıdır.
 • Tapuya gönderilen ya da belirli durumlarda bankaya gönderilen azilname ile vekâleti alan kişinin hukuksal yetkileri artık sona erer.

Eğer vekalet iptal etme işlemini gerçekleştirmek ve hukuksal yetkilerinizin devrini bırakmak istiyorsanız notere giderek bilgi alabilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Moneygram Hangi Bankalarda Bulunmaktadır? başlıklı makalemizde Moneygram Hangi Bankalarda Var ve Moneygram’ın Avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. serdal calis dedi ki:

  babam 6 ay once vefat etti . banka hesaplari ve tasinmaz emlak icin kardesime vekalet verdim simdi bu vekaleti iptal etmek istiyorum. nasil iptal edebilirim.

 2. Erdener dedi ki:

  Babama vekalet verdin bankadaki tum yatirimlarimi aldi ve vefat etti nasil Geri kazanirim

 3. Enise dedi ki:

  Amcam vefat etti çocuğu olmadığı için varisleri bizdik eşi ev için bedelsiz olarak imza istedi bizden fakat varislerden üçü imza vermedi ben verdim annem ve diğer kardeşimle beraber ve kuzenim e tapuda hisse devri işlemleri için vekalet verdik bu vekaletname de verdiğim hisseyi geri istiyorum ne yapmam lazım

 4. Aysel dedi ki:

  Annem babama vekalet verdi. ev ortak mal fakat satışı yapılırken banka annemin imzasını sorar mı babamda genel vekalet var bu vekalet satış için yeterli mi

 5. Fatma dedi ki:

  Tapu için imza verdim tapuyu almadan iptal etmek istiyorum ailem tarafından dolandirildm

 6. Aziz dedi ki:

  Bana icra takibi başlatılmış avukat arkadaşımla konustuk itiraz edip dava açtı. Ben ugrasmayim diye vekalet verdim ama mahkemeye sunulmadi avukatsz mahkemem devam ediyor vekaletle hic bir işlem yapilmadi veksleti nasıl iptal ederim

BİR YORUM YAZ