Eft Nedir - Eft Saatleri

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

 

Kredi kartı kullanıcılarının kredi kartları üzerinde sıklıkla gördükleri visa ve mastercard amblemleri dünyaca ünlü iki finans devine ait amblemlerdir.Bu amblemleri kullanan bu iki şirket bankacılık ve kredi kartı ödeme sistemleri alanında çalışmaktadırlar.Bankalara verikleri kredi kartlarını ise belirli komisyonlar karşılığında bankalara vermektedirler.Bu kartları kullanan banka müşterileri bankaya borçlu iken bu kartları müşterilerine kullandıran bankalarda mastercard ve visa card şirketlerine belli ödemeler yapmakla mükelleftir.

 

Mascard ve visa cardın banka müşterileri açısından çok belirgin farkları bulunmaz ancak yapılan anlaşmalar dahilinde müşterilere kullandırılırlar. Kullanım alanları her iki kart tipinde de oldukça yaygındır.Ancak kullanım kolaylıkları açısından farklılaşabilirler.Örneğin son yıllarda mastercard firması cipli ödeme sistemlerinde daha ileri teknolojilerle kullanıcılarına avantajlar ve kolaylıklar sunmaktadır.Geçmiş dönemde provisyon alımlarında oldukça önemli farklılıklara sahip olan bu iki ödeme sistemi firmasının arasında gelişen teknolojiler ile beraber büyük farklılıklar kalmadığı için kart kullanıcılarına yansıyan büyük değişiklikler bulunmaz. Ancak eğer birden çok kredi kartı kullanıyorsanız bunlardan biri visa iken diğerini mastercard seçmeniz bazı kampanyalardan yararlanabilmeniz açısından daha etkili olacaktır. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bulunan banka müşterilerinin gene her iki kartı da bulundurmaları gittikleri bölgede daha aktif kullanılan bir kredi kartı varsa bu konuda kolaylık yaşayacaklardır.

Ülkemizde ise her iki kartında kullanımı eşittir diyebiliriz.Bu nedenle Türkiye içinde büyük bir farklılık görülmesi mümkün değildir.Ama farklı ülkelere seyahat edildiğinde provizyon kullanım ağı genişliği gibi bazı noktalarda sorun yaşanabileceğinden her iki kartı da bulundurmak avantajlı olacaktır.

 

Kredi kartlarından farklı olarak bu iki kart arasında en belirgin farklardan bir diğeri ise visa card bankamatik yani ön ödemeli olarak kullanılan kart verirken mastercart’ın sadece kredi kartı vermesi olarak gösterilebilir.Visa card özelliği olan bir bankamatik kartını içinde bakiye olduğu sürece kredi kartı olarak kullanabilirsiniz.Mastercard’ta ise içinde sizin koyduğunuz bakiye olmaksızın sonradan ödemek üzere bankanın verdiği limit kullanılabilir.Kısaca visa card amblemini bankamatik kartları üzerinde görebilirsiniz ancak mastercard amblemi sadece kredi kartlarında bulunmaktadır.

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark

Mastercard ve visa cart’ın arasındaki bir diğer fatrk dünyaca ünlü internet ödeme kanalları kullanımında bazı farklılıklar yaratmaktadır.Paypal gibi internet üzerinden hizmet veren ödeme kanalları sadece mastercard yada visa card’la işlem  yapabilirler.Bu nedenle internet üzerinden de sıklıkla ödeme işlemleri yapıyorsanız yine her iki kartı da cüzdanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Olan İhtiyaç Kredisi Çekebilirmi? başlıklı makalemizde kredi kartı borç ve kredi kartı borcum var kredi çekebilir miyim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ