Eft Nedir - Eft Saatleri

Yanlış Hesaba EFT Yaparsam Ne Olur?

Banka müşterilerinin kullandığı bankacılık işlemleri arasında şüphesiz havale ve EFT işlemleri yer almaktadır. Bankaların farklı hizmet kanalları aracılığıyla gerçekleştirdiği bu bankacılık işlemleri iki şekilde gerçekleştiriliyor. Para gönderme yollarından biri az öncede bahsettiğim gibi bankanın kendi şubeleri arasında yaptığı para transferi olan havale işlemi, diğeri ise farklı bir banka hesabına yapılan para transferi EFT işlemidir.

Para transferleri arasında en çok tercih edilen işlem EFT işlemidir. Bunun sebebi kişilerin kullandığı bankaların farklı olmasıdır. Pek çok bireysel ve ticari müşterinin kullandığı EFT işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşsin diye şubeler ATM, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı üzerinden EFT yapma imkânı tanımıştır. Ancak her ne kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini iddia etsek de bazı durumlarda müşteri hatalarından kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır.

Yanlış Hesaba EFT Yaparsam Ne Olur?

  • Para transferleri için EFT işleminden yararlanan banka müşterilerinin hatalı ve yanlış bir aktarım işlemi gerçekleştirdiğini fark ettiği anda hiç zaman kaybı olmadan işlemi gerçekleştirdiği platform üzerinden uygulamayı iptal etmesi gerekiyor.
  • İnternet bankacılığı üzerinden EFT işlemi yapan bir banka müşterisinin işlemini ‘’ Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan’’ iptal etmesi gerekmektedir.
  • Bu işlem için bankacılık işlemleri menüsünde bulunan para transferleri içindeki EFT iptal menüsünden yardım alınabilir.
  • Eğer para transferinizi telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirdiyseniz yine işlem onaylanmadan önce görevli personel aracılığıyla telefon bankacılığı üzerinden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Aynı zamanda ileri tarihli EFT işleminin yanlış yapıldığı tespit edilirse yine paranın transfer edileceği günden önce iptal işlemi gerçekleşmektedir.

Yanlış EFT İşlemi Tamamlandıysa Ne Yapabilirim?

  • EFT işlemini yanlış yaptıysanız ve para transferi yanlış kişinin hesabına yapıldıysa bu durumda hemen bankayla iletişim kurmalısınız.
  • Bankaya yanlış EFT işlemi yaptığınızı söylemelisiniz. Bu hususta bankanız para transferinin yapıldığı diğer banka ile iletişime geçecektir.
  • Yanlış yapılan EFT işlemi sebebiyle yollanan paraya bloke konulması gerektiği için bloke işlemi uygulandıktan sonra bankaya dilekçe yazılması gerekmektedir.
  • Dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra paranın tarafınıza iade edilmesini istemeniz gerekiyor. Bu şekilde yanlış yolladığınız parayı geri alma şansına sahip olabiliyorsunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Havale başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ