Yıllık izin sürem ne kadar?

Anayasa ile güvence altına alınmış vazgeçilemeyecek haklardan biri olan yıllık izin hakkı 4857 sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre; ”İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilecektir. Anayasal bir hak olan yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. Şeklinde yer alarak yasal zemin kazanmıştır.

Yıllık ücretli izine hak kazanabilmek için aynı işyerinde bir yılı doldurmuş olmak gerekmektedir. Bu kapsamda süresi bir yıldan az olan mevsimlik işlerde çalışanlar bu haktan faydalanamazlar. Yıllık ücretli  izin süreleri şu şekilde tespit edilir

  • Bir yıldan beş yıla kadar olanlara on dört günden,
  • Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden
  • On beş yıl ve daha fazla olanlara yirmi altı günden, az olamayacaktır. Ancak on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

İş kanununda yıllık izinle ilgili yer alan düzenlemeler nasıl?

4857 sayılı İş kanunu yıllık ücretli izin konusunda çok açık hükümler getirmiş 56.maddede yıllık ücretli izinin hesabında ulusal bayram,haftasonu tatili veya genel tatil günleri dahil edilemez denmiştir .Dolayısıyla bu yasal haktan hiçbir şekilde indirim yapılamaz. İşçi isterse bu hakkından bir sonraki yılın iznine devir yaparak yani iznini kullanmayıp bir sonraki yıla bırakarak ta kullanabilir .Yıllık izin süreleri hizmet akdi ve toplu iş sözleşmeleri ile arttırılabilir.18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük işçilerin yıllık izni 20 günden az olamaz. İşçilerin işyerinin bulunduğu yerden farklı bir yerde yıllık  izinlerini geçirmeleri ve  bu durumun belgelenmesi şartıyla gidiş dönüş 4 günlük ücretsiz izin hakkı kazanırlar. İşçiler ücretli yıllık izne hak kazandıklarında işverenin ücret ödemesinde bulunması işçiler açısından kazanılmış yasal bir haktır. Bu nedenle izne çıkmadan paranızı talep edebilirsiniz.Işveren yıllık izinin 10 günden az sürede kullanılmasını talep edemez ve yıllık izin en fazla üçe bölünerek kullanılabilir. Yani 10 gün 2 gün ve 2 gün şeklinde olabilir.Işveren farklı bir uygulamada bulunursa  270 TL para cezası uygulanacaktır. Yıllık ücretli izin kullanılmayıp daha sonra paraya çevirilemez.sadece iş sözleşmesinin son bulması halinde brüt ücret üzerinden kullanılmayan izinler paraya çevrilebilir. İşçiler bazen yıllık izinlerini başka bir işte çalışarak geçiriyorlar. Bu durum işveren tarafından tespit edilirse işçiye verilen ücret geri alınabilir.

Yıllık ücretli izin kazanılmış anayasal bir haktır ve işveren tarafından mevcut şartlar yerine geldiğinde kullanımı sağlanmalıdır. İşyerinde bir yılın dolması ile bu hak kazanılmış olup işçinin talebi halinde ücret ile birlikte izin kullanımı sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinde Sorun Olanlara Kredi Verenler 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ