Eft Nedir - Eft Saatleri

Yurtdışından Havale Ne Kadar Sürede Gelir?

Uluslararası para transferlerinin işlediği bankacılık sisteminde swift ya da İban bilgileri ile yapılıyor. Bu işleme havale demek yanlış bir terim olacağından havale diyemiyoruz. Aynı ülkedeki aynı banka hesaplarına yapılan işlemin adı havaledir. Bu işlem eğer döviz ile yapılırsa swift ya da uluslararası para transferi olarak adlandırılıyor.

Yurt dışına para transferlerde paranın gelme süresi gönderilmiş olduğu ülkeye, aynı zamanda o bankaya göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak yurt dışından gönderile paralar ortalama 3 ya da 4 iş günü içinde hesaba ulaşabiliyor. Bazı kullanıcılar yurt dışına gönderdikleri paraların oldukça uzun süreç içinde karşı tarafa iletildiğinden bahsediyor.  Altının çizilmesi gereken nokta bu para transferinin hafta sonuna denk gelmemesi gerektiğidir.

Swift Ne Zaman Hesaba Geçmektedir?

  • Ülkemizde internet aracılığıyla iş yapan vatandaşlar ya da ithalat ve ihracat işi ile uğraşanların en çok merak ettiği soruların başında ‘’swift ne zaman hesaba geçmektedir’’ sorusu gelmektedir.
  • Örnek verecek olursak Paypal hesabı üzerinden ilk defa para çeken kişi aklına ilk defa bu soruyu getirecektir.
  • Çünkü Paypal da işlem tamamlandı olarak görünür, fakat para daha hesaba geçmez. Paranın ne zaman hesabınıza geçeceğini bekleyeceksinizdir.
  • Paypal üzerinden örnek verecek olursak pazartesi günü vereceğiniz para çekme talebiniz ancak Perşembe günü hesabınıza yansıyacaktır.
  • IBAN numarası ile gerçekleşen para işlemlerinde daha az hata olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda IBAN numarası sayesinde para alıcının hesabına daha kısa süre içinde aktarılmaktadır.
  • Bu sebeple eğer yurt dışından para gönderilecekse işlemleri IBAN numarası ile yapmalısınız. Aynı zamanda bankanızın uluslararası kodu olan swift bic kodunu da belirtmekte fayda var.

Yurt Dışından Gelen Para Hesabıma Geçmedi Ne Yapabilirim?

  • Yurt dışından gelen para en geç 4 gün içinde hesabınıza ulaşmazsa durumu hemen bankanıza bildirebilirsiniz.
  • Yurt dışından gelen ödemeler standartların üstünde olduğu takdirde banka havuzunda bekleyebiliyor. Banka ile görüşerek paranın hesabınıza aktarılmasını sağlayabilir ve bu tarz gecikmelerin nedenini öğrenebilirsiniz.
  • Bu konu hakkında banka personeli sizi yönlendirecektir. Eğer yurt dışına para aktarımı yapıldıktan en geç 4 gün içinde paranız hesabınıza yatmadıysa ve banka havuzunda bulunmuyorsa karşı tarafın yanlış hesaba para aktardığından şüphelenmeniz gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Şifrematik Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ