Eft Nedir - Eft Saatleri

Ziraat Bankası BIC Kodu / Swift Kodu TCZBTR2A

1800’lü yılların sonunda kuruluşu gerçekleşen ziraat bankası tarıma verilecek kredilerin ayrı bir teşkilat yapısı ile olabileceği savunularak ortaya çıkartılmış bir bankadır .memleket sandıkları ve menafi sandıklarının yetersizliklerinden kuruluşu gerçekleşen ziraat bankası bugün gelinen noktada yine tarım alanında çalışan kesime verdiği destekle bilenen bir bankadır.

Ziraat bankası modern dünya koşullarında işlemlerin hız ve kalitesini arttıran teknolojik ürünleri aktif şekilde kullanan bir bankadır. Özellikle internet teknolojisinin  geldiği noktada para transferleri oldukça hızlı halledilir olmuştur. Bunun  için tüm dünyada standart bir uygulama olarak kullanılan swift kodu bankada  TCZBTR2A olarak belirlenmiştir. Bu kodun ilk dört hanesi bankanın isminden oluşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Sonraki iki hane ise bankanın bulunduğu ülkenin kodudur. Türkiye’nin kodu TR‘dir. Son iki hane ise yerel kodu ifade eden kod numarasıdır.

Ziraat bankasından yapılacak transferler için gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Alıcının ad-soyad bilgisi
  • Iban numarası veya hesap numarası bilgisi.
  • Alıcı bankaya ait swift kodu bilgisi. Swift kodu bilinmiyorsa alıcı bankanın bulunduğu ülke, şehir ve banka ismi ile önünüze gelen listeden banka seçimini yapabilirsiniz
  • Kesintinin yapılacağı vadesiz hesap

Yurtdışından yapılacak para transferlerinde gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Ad ve soyad bilginiz
  • Ziraat bankası kodu olan TCZBTR2A
  • Iban numarası bilginiz

Bu bilgiler gönderici kişiye iletilerek bankaya vereceği talimatta kişisel bilgilerle hesap bilgilerini iletmelidir. Aynı şekilde sizde bankaya alıcı kişi ile ilgili bilgileri ileterek ödeme zamanı ile ilgili talimatı vermelisiniz.  Swift işlemleriniz çeşitli ihtiyaçlara binaen yapılmaktadır.Bu;ithalat,ihracat işlemleri neticesinde ödemesi yapılacak bir para veya yurtdışı okullarda kayıt için gereken ücret, bir akrabaya gönderilecek para şeklinde olabilir. Banka tarafından western union hizmeti kullanılarak yurtdışında herhangi bir western union hizmet noktasına para gönderilebilir. Bunun için banka şubesine giderek form doldurmanız gerekmektedir.

Ziraat bankası Türkiye’de kuruluşu gerçekleştirilen en eski kamu bankalarından biridir. Tarım kesiminde yer alanlara yönelik sağlanacak krediler bu banka kanalı ile finanse edilme kararı alınmış ve kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Banka bugün gelinen noktada internet bankacılığı ve şubeleri kanalı ile  müşterilerine bireysel ve ticari bankacılık hizmetlerinin yanında  döviz transfer işlemlerini swift kodu  ve diğer bilgiler ile gerçekleştirebilmektedir. Bunun için bilgilerin doğru bir şekilde bankaya verilmesi zamanında yapılacak transferler açısından önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk BIC Kodu / Swift Kodu KTEFTRİS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ