Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi

Hızla gelişen teknoloji ve onun diğer sektörlerde yarattığı etki herşeyi daha hızlı ,kolay, ekonomik ve güvenilir hale getirdi. Bu öyle bir hal aldıki müşteri sayısı fazla olan firmalar tahsilatlarını banka ile kurulan bilgi işlem ağı sayesinde hallederek alacaklarını zamanında tahsil edebiliyorlar.
Doğrudan borçlandırma sistemi, firmanın mal yada hizmet karşılığı kestiği faturaları kurduğu otomatik tahsilat sistemi ağıyla  gerçekleştiren güvenilir bir hizmet şeklidir. Bu sistem firmanın muhasebesine entegre bir şekilde çalışarak operasyonel yükü ve oluşabilecek hataları azaltır. Ziraat bankası bu uygulamayı müşterilerine sunarak mal ve hizmet alımı sonrası elektronik ortamda fatura tahsilatını yetkili bayinin hesabından veya bayiye tanınmış belli limitteki kredi hesabından tahsil edilerek firma ve bayi arasında bu sistem sayesinde güven ortamı sağlamış oldu. Ödeme şeklinin çek ve senet dışı varlıklarla yapıldığı bu sistemde, mal ve hizmet alımlarında fatura tahsilatı bayi hesabında bakiye yoksa ve banka da ödeme taahhüdünde bulunmuşsa buna gayrı nakdi kredili doğrudan borçlandırma sistemi ,bankanın bayiyi kredilendirerek yaptığı fatura ödemeleri  ise nakdi kredili doğrudan borçlandırma sistemi adını alır. Bu alım-satım işleminde firma mal satılıp faturası kesildiğinde karşı taraf ödemede gecikse bile banka tarafından verilen taahhüt gereği ödemesinin hemen gerçekleşeceğini bilir. Bayi ise alımlarında yeterli bakiyesi olmasa bile banka tarafından finanse edildiğini bilir ve ürün alımında sıkıntılı bir durum yaşamaz.

 

Ziraat bankası doğrudan borçlandırma sistemi özellikleri nelerdir?

  • Bu uygulamadan yaygın bayi ve müşteri ağına sahip olan firmalar faydalanırlar
  • Uygulama sayesinde çek-senet,havale,banka teminat mektubu gibi risk ve maliyetler ortadan kalkar.
  • Bayilerin teminat takibi yapılmayacağı için maliyette azalma olur. Alınan tahsilat raporları ile risk takibi yapmak kolaylaşacaktır.
  • Ana firma tahsilat garantisi sağlarken bayilerde ürün alımlarında kısa vadeli finansman sağlamış olur
  • Otomatik fatura tahsilatı sayesinde otomasyon yükü ve maliyeti azalmış olur.
  • Yabancı para ve ya TL cinsinden olan faturalar tahsil edilirler.

Bu sistem her iki taraf içinde iş yükünü ve maliyetleri azaltarak firma muhasebesi ile de kurulan entegrasyon sayesinde hatalar azaltılıp mutabakatlar kolaylaşacaktır. Ziraat bankasının düşük faiz uygulamalı kredileri ile de bayı firmalar ekonomik olarak zorlanmadan ürün alımı gerçekleştirebileceklerdir.

Ziraat Bankası kamu bankası olmanın verdiği güvenin yanında geniş iş çevresine  sahip firmaların ürün satışları sonrası tahsilatlarını, kurduğu bilgi işlem ağı sayesinde kusursuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirip müşteri memnuniyeti ile hareket etmeye devam ediyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Borçlu Cari Hesap Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ