Eft Nedir - Eft Saatleri

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar

Trafikte seyir halindeyken araçların muhtemel kaza riskleri karayolları trafik kanunuyla zorunlu trafik sigortası kapsamına alınmış, üçüncü kişilerin oluşabilecek kaza sonucu  mağduriyetleri güvence altına alınmıştır.

Tam açılımı  Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan zorunlu trafik sigortası araçların trafiğe çıkmadan yaptırmak zorunda oldukları, karşı tarafın zararını tazmin fikri ile kanunlaşmış bir sigorta çeşididir. Bu sigorta çeşidinde sigortalı, sigorta şirketi ve zarara uğrayan olmak üzere 3 taraf vardır. Sigortacı 2918 sayılı karayolları trafik kanunu gereğince sigortalıdan  talep edilen tazminat miktarını sigortada belirtilen limitleri aşmamak kaydıyla karşılamak zorundadır.

Zorunlu trafik sigortasından kim faydalanır?

  • Trafikte yaşanan kazalarda sigorta ettiren kişinin 3.kişilerin uğramış oldukları ölüm, yaralanma veya maddi bir zararı sigortacı karşılamak zorundadır.
  • Sigorta şirketi mevcut zarardan sigortada belirtilmiş limit kadar sorumlu olacaktır
  • Kaza sırasında sigortalının arabasında bulunan eşi, çocukları, anne-babası herhangi bir hasara uğrarlarsa bu sigorta kapsamında sayılmaz. Sigortalının kendisi ve yakın akrabaları sigorta kapsamı dahilinde değildir.
  • Mevcut hasar sigorta ettiren kişinin alkollü olması nedeniyle gerçekleşmişse sigorta şirketi bu hasarı karşılamayacaktır. Kişi alkollü ama  kaza alkollü olmasa bile gerçekleşecek bir kaza ise o zaman sigorta şirketi zararı karşılayacaktır.
  • Emaneten verilen araçların kaza yapması halinde araçta ve kişi de oluşabilecek zararları sigorta şirketi karşılamayacaktır.

Zorunlu trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan bir sigortadır. Meydana gelen trafik kazası sonucu kişi yada kişilerin hastane masraflarını, daimi bir sakatlık durumunda da bakıcı giderlerini belirtilmiş limitler dahilinde sigorta şirketi karşılar. Sağlık kurulunun sakatlık derecesini belirten raporunun hazırlanmasından sonra kişinin alacağı tazminat tutarına göre ödeme yapılır. Ölüm vakalarında ise kişinin bakımından mahrum kalanlara, destekten mahrum kalma teminatı adı altında bir ödeme yapılır. Karşı tarafın aracında meydana gelen zarar ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından tespit edilerek gerekli masraflar karşılanır. Sigortacı meydana gelen olayın kendisine bildirilmesinden itibaren 8 işgünü içinde karşı tarafa tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan trafik kazaları, kazada ölen yada yaralanan tarafların kendisi yada ailelerinin mağduriyetlerini minimum  seviyeye getirmeyi amaçlayan zorunlu trafik sigortası kapsamında güvence altına alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Telefon Sigortası Neleri Kapsar? başlıklı makalemizde telefon siğortası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ