19 Mayıs’ta Bankalar Tatil mi?

Bankaların resmi tatil süreçlerinden açık olup olmadığı sıklıkla banka kullanan müşterilerin sorguladığı bir süreçtir.Özellikle resmi tatillerin hafta içine denk geldiği durumlarda bankaların açık olup olmadığı merak konusudur.Bankalar hem özel sektör hem de kamuda bulunduğu için bu yönde bir sorgulama ortaya çıkmaktadır.

 

Bilindiği üzere artışa devam eden özel sektör bankaları kamu bankalarına oranla müşterilerine daha alternatif özellikler sunmaktadır.Kamu bankalarının çalışma saatine oranla geç saate kadar hizmet verme , müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutma,avantajlı vadeler ile sürekli kampanyalar yapıp daha çok müşteriye ulaşmak gibi farklılıkları resmi tatillerde de çalışıp çalışmadıklarının sorgulanmasına neden olmaktadır.

 

19 Mayıs gibi resmi tatil günlerinde bir çok özel sektör çalışmalarına devam etmektedir.Bu durum da banka müşterilerine özel sektördeki bankaların çalışıyor olduğunu düşündürtmektedir.

 

Türkiye yasalarına göre 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlama yapılması gereken  resmi bir bayram günüdür.Bu nedenle her ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de özel olan bir günde tatil yapması olağandır.19 mayıs günü bu sebeple hem kamu bankaları hem de özel bankalar resmi tatil haklarını kullanırlar.

Aynı zamanda 19 mayıs tarihinde merkez bankası da çalışmamaktadır.Yani şube dışında yapılan bankacılık işlemlerinde dahi işlemin tamamlanması resmi tatili takip eden gün gerçekleşmektedir.Örnek vermemiz gerekirse bir EFT işlemi online kanallardan dahi yapılsa resmi tatil günlerinde gerçekleşmemektedir.Aynı şekilde yurtdışı para transferlerinde de resmi tatil ve hafta tatillerinde işlem yapılmadığından ödeme aktarımı gerçekleşmeyecektir.

 

19 Mayıs gününün Cuma gününe geldiğiniz varsayarsak Perşembe günü akşam beşten sonra bir EFT işlemi yapılırsa ödemenin karşı hesaba geçmesi için pazartesi gününü beklemek gerekecektir.19 mayıs resmi tatil olduğunu ve hemen ardından haftasonu tatili başladığından işleme merkez bankası tarafından onay verilmesi pazartesi sabahı gerçekleşecektir.

 

Bankalarla üzerinden yapılacak işlemler için 19 mayıs tarihinde kapalı olmalarından ötürü 18 mayıs tarihinde işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.Bu sayede işlemlerin , ödemelerin , para transferlerinin ve yatırım hesaplarında gerçekleşen alım satım işlemlerinin 19 mayıs gününde önce yapılmasına dikkat edilmelidir. Remsi tatil nedeniyle 19 mayıs tarihinde ödemeler ve para transferlerinde gecikme görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ