2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

Kredi oranlarındaki artış veya azalış ülke içi ve dışı pekçok faktörden etkilenmekte ve konut kredileri bundan en çok etkilenen kredi grupları arasında yer almaktadır. Özellikle 2014 ve 2015 yılları konut kredi faizlerinin düşük seviyelerde seyrettiği ve kredi kullanımı yapmış olanların avantajlı olduğu bir dönemdi. Yurtdışı kaynaklı gelişen sebepler ve dolardaki yükseliş faiz oranlarını %1 seviyesinin üzerine taşımış ve bu da kredi kullanımını maliyetli hale getirmiştir.

Yurtdışı kaynaklı sebeplerin başında aldığı kararlarla dünya ekonomisi üzerinde derin etki yapan Amerikan merkez bankasının faiz artırım politikası gelmektedir. Son yıllardaki gelişmelere bakıldığında bankanın mevcut stratejisi genişlemeci para politikası şeklinde gelişmiş geçtiğimiz yılın son ayında ise daraltıcı para politikasını geçiş yaparak faizleri arttırma kararı almıştır. Bol  likidite uygulamasının terk edilerek faizlerin artması ülkemiz içinde de merkez bankasının faiz artırım kararına neden olmuş ve konut kredi faizleri %1.10 ila %1.30arasında değişen  oranlara kadar gelmiştir.

Konut kredi faiz oranları üzerinde etkili olan faktörler nelerdir?

Ülke içinde gerçekleşen siyasi gelişmeler ve siyasi istikrarsızlık kredi faizlerini olumsuz yönde etkilemekte  ve faizleri yukarı tırmandırmaktadır. Aynı şekilde döviz kuru, ihracat kalemlerinde ortaya çıkan düşüş, diğer ülkelerle yaşanan siyasi krizlerde kredi faizlerini etkiler nitelikte olacaktır.

Son dönemlerde konut kredisi faiz oranlarının artışı tüketiciyi nasıl etkilemektedir?

Konut kredisi faiz oranlarının %0.85’ten %1.15 seviyelerine gelmesi kredi kullanım maliyetini arttırmış düşük faiz oranlarında 100.000 TL’lik kredinin 10 yıllık kullanımı neticesinde oluşacak maliyet 159.000 TL olacakken şu anda kullanılacak bir kredinin maliyeti 22.000 liralık bir artışla 181.000 TL’ye yükselmiştir. Görüldüğü gibi kredi faizleri 1 yıl içinde  yükselişe geçmiş ve tüketici açısından daha maliyetli hale gelmiştir.

Konut kredilerinde yaşanan artışı devlet alt gelir grubunda yer alan vatandaşlara yönelik olarak yaptığı TOKİ konutları vasıtasıyla dengeye getirmeye çalışmaktadır. Kredi faiz oranlarımda gelecek dönemde ülke içi ve dışı yaşanacak gelişmelerin konut kredi faizlerini düşüreceği beklenmektedir. Bu durumun da yaklaşık 2 ay kadar süreceği öngörülüyor. Bilhassa yatırım amaçlı alımı düşünülen konutlar için bir süre daha beklenmesi tüketicinin yararına olabilir.

Konut kredi faiz oranlarının son bir iki yıldır yaşadığı yükseliş tablosunun gelecek dönemde. Aşağı seyre geçeceği bunda etkili olacak faktörlerin de iç ve dış etkenler sebebiyle olacağı beklenmektedir. Konut kredisi faiz oranlarının düşüşü orta ve alt gelir grubundaki tüketiciyi olumlu yönde etkileyecek toplam maliyeti düşen krediyi daha uygun koşullarda kullanım rahatlığına kavuşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Finans Yönetimi Hataları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ