2018 Kredi Faiz Oranları

Dönemsel olarak nakit ihtiyacı olan kişi ve kurumlar, ihtiyaçları doğrultusunda ihtiyaç, araç gibi kredi lansmanlarından yararlanmak istemektedirler. Bu sebep ile kullanacakları kredi için, en uygun faiz ile kredi çekmek için çeşitli bankalardan bilgi almak ve araştırma yapmaktadırlar. Bankalar her dönemde, farklı faiz oranları ile kredi kullandırmaktadırlar. Bu faiz oranları bankanın belirlemiş olduğu politikalara göre banka dan banka ya farklılık gösterebilmektedir. Birçok kişi ve kurumlarda, 2018 kredi faiz oranları hakkında detaylı bir araştırma içerisinde yer almaktadırlar.

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Faiz oranları Merkez Bankası tarafından, enflasyon ve enflasyonun alacağı seyir durumuna göre birçok etken unsur göz önüne alınarak belirlenmektedir. Arz ve talep durumu, iş gücü, maliyenin belirlemiş olduğu politikalar, kamu fiyatları gibi birçok unsur bu etken unsurların içerisinde yer almaktadır.

2018 Yılı Kredi Faiz Oranları Nedir?

İhtiyaç kredileri için öngörülen faiz oranları, %1,24 ile %1,62 arasında belirlenmiştir. Konut kredilerinde faiz oranları, %0,95 ile %1,31, taşıt kredilerinde öngörülen faiz oranı %1,19′ dan başlamaktadır.

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk öncelik, ödeme durumunu göz önünde bulundurmak olmalıdır. Bu kredinin miktarı ve geri ödemesi için, ödeme bütçesinin ayarlanması gerekmektedir. Bir banka dosya masrafı, sağlık poliçesi gibi ek kesintiler uygulayabilirken, diğer bir banka bu uygulamaları yapmama hakkına sahip olduğu için, tüm bu kriterlerde göz önüne alınarak hesaplama işlemi yapılmalıdır. Ödenemeyen krediler, ilerleyen dönemlerde sicil ve banka çalışmalarına da olumsuz olarak eklenecektir. Çekilecek kredi türü belirlendikten sonra, en uygun faizi belirleyen bankalar için araştırma yapılması gerekmektedir. Bir banka, taşıt kredisinde %1,31 faiz ile işlem yaparken, farklı bir banka %0,95 üzerinden de faiz işlemi uygulayabilir. Bankalar belirlenen faiz oranları arasında işlem yapma hakkına sahip oldukları için, oranlar bankalar tarafından değişkenlik mutlaka göstermektedir. Banka şubelerine giderek, kredi danışmanlarından detaylı bilgiler alınabilir ve çalışanlarda memnuniyet ile bilgileri sizlere aktaracak kredi kampanyaları hakkında da sizin için bilgiler vereceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Tarımsal Sulama Yatırım Kredisi başlıklı makalemizde kredi, Tarımsal sulama ve Tarımsal Sulama Yatırım Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ