2018 Kredi Kartı Yenileme

Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında ve siber dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçme maksadıyla kredi kartları için bazı önlemler alındı. Bu önlemlerin başında da kredi kartlarının internete kapatılması gerekiyor. Eğer kredi kartı sahibi kartının internet üzerinden kullanıma açık kalmasını onaylamaz ise, kart 1 ocak 2018 tarihi ile internet üzerine kullanıma kapatılıyor. Ancak bu noktada uyanan kart yenilemesi algısı tamamen yanlış. Müşteriler aynı kartlarını yeniden internet üzerinden kullanıma açtırabiliyor. Kartın yenilenmesi için farklı durumların söz konusu olması gerekiyor. 2018 kredi kartı yenileme işlemleri de diğer yıllardaki gibi yapılıyor.

Kayıp Çalıntı Kartlar

Kartın kaybolması ve çalınması durumunda kredi kartının mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Ancak kartın kayıp mı yoksa çalıntı mı olduğu mutlaka banka personeline iletilmeli ve son işlemler kontrol edilmelidir. Eğer bilgi dışında bir işlem var ise hemen bir harcama itiraz formu doldurulmalı ve işlem başlatılmalıdır. Bu tarz durumlarda yeni kartlar müşterilere 1 hafta 10 gün içinde ulaşır. Kart ile birlikte numaralarda da değişiklik olacaktır. Eğer müşteri banka kanalı ile otomatik ödeme talimatı verdi ise, yeni karttan bu ödemeler yapılmaya devam eder. Ancak eğer müşteri farklı bir kanaldan fatura ödeme talimatı verdi ise, yeni gelecek kredi kart numaralarını bu kanaldan güncellemelidir.

Yıpranan Ya Da Kırılan Kartlar

Daha önceki yıllarda kullanılmış, çizilmiş, yıpranmış ya da kırık kartlar 2018 yılında da aynı kanallardan yenilenebiliyor. Müşteri internet bankacılığından, telefon şubesinden ya da şubeden kartını yenileme talebinde bulunabilir. Bu tarz durumlarda yeni kart eski kart ile aynı numaralarda yenilenir. Bu nedenle eski kart hala geçerliliğini korur. 2018 yılında da bu anlamda herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Müşteriler yıpranan ya da kırılan eski kartlarını imha edip yeni kartları ile devam edebilirler.

Farklı Bir Kart Yenilemesi

Müşteriler aynı bankanın farklı bir kartına geçiş yapmak için de kartlarını yenilemek isteyebilirler. Bu tarz durumlarda ellerinde bulundurdukları eski kart tamamen kapatılmalıdır. 2018 yılında da açık olan tüm kartlardan banka aidat almaktadır. Kart aidatlarına ilişkin herhangi bir çalışma olmamakta olup, BDDK’nın bu konu ile ilgili herhangi bir açıklaması yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde kredi kartı, Kuveyt Türk ve Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ