250 TL Emekliye TOKİ’lerde Taksitle Ev Hakkında Bilgiler

Emekli vatandaşların uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olabilmesi için başbakanlık toplu konut idaresi tarafından konut inşaası gerçekleşmekte ve aylık 250 TL taksitle ödeme yaparak ev sahibi olabilmektedirler. Emekli vatandaşlardan TOKİ konutlarına yönelik yapılacak başvurularda birtakım şartlar aranmakta bu şartları sağlayanların başvuruları kabul edilmektedir.

Emeklilerin TOKİ’lerden taksitle ev alımında gelir durumu önemlidir. TOKİ’nin amacı alt gelir durumuna mensup kişilerin ev sahibi olmalarını imkanlı hale getirmektir. Dolayısıyla gelir durumu için belirlenen sınır olan 3.200 TL ‘nin geçilmesi emeklilerin TOKİ’ye başvurusunu engeller mahiyettedir.

Emeklilerin TOKİ’ye başvurusu için gerekli olan diğer şartlar nelerdir?

  • İlk olarak Türk vatandaşı olmak gerekir
  • Bu projenin yürütüldüğü ilde minimum bir yıldan beri yaşıyor olmak
  • TOKİ’den ev alımı yapmamış olmak
  • Kişinin kendi üzerine veya yakınları olan eş ve kendi velayetinde olan çocuklarına ait tapuda kaydı olan konutun olmaması gerekir. Bu kısıtlamaya kişiye ait köy evi,dükkan,bahçe gibi mülkler dahil edilmemiştir.

Emekliler Başvuruları nereye yapmalıdırlar?

Başvuruların TOKİ tarafından belirtilen bankalara yapılmış olması gerekir. Banka kişiden emekli olduğuna dair kimlik isteyecektir.Bu,sosyal güvenlik kurumundan alınarak bankaya ibraz edilecektir. Banka kişiden belli miktarda peşinat ve taahhütname isteyecektir. Bunların da yerine getirilmesi önemlidir. Başvuru yapan kişiler arasından seçim kura ile yapılmakta olup kurada çıkmayan kişilere başta ödedikleri bedel iade edilmektedir.

TOKİ’de ödemeler ilgili miktarlar nasıl tespit edilir?

Bu konuda ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki ayrı tespit dönemi vardır. Bu miktar için ÜFE ve TÜFE’deki değişimler dikkate alınarak içlerimde minimum yükselişi gösteren veriye ait oran üzerinden hareket edilir.

Toplu konut idaresi 2002 yılından itibaren hızlı bir yükseliş yaşayan ve önümüzdeki dönemler için hedef konutlar inşa etmeyi planlamış olan  bir kurumdur.2023 yılı için 1.000.000 konut yapmayı hedefleyen kurum yaklaşık 5,5 milyon kişiyi bu sayede ev sahibi yapmayı planlamaktadır. Bunun için yeni arazilerin de bu konutların yapımında kullanılması için kurumlar arayış içinde  titizlikle çalışmaktadır. Uzun vadeli ödeme seçenekleri  sayesinde emekli vatandaşların rahat bir ödeme dönemi geçirmeleri de hedeflenen diğer bir konudur.

Toplu konut idaresi düşük gelir seviyesinde olan kişilerin uygun vade ve ödeme koşulları ile ev sahibi olmalarını sağlayan bir kurumdur. Başbakanlık tarafından yürütülen bu program kapsamında düşük gelir grubunda yer alan emeklilerin de istifade edebilmesi için aylık 250 TL ödeyerek ev sahibi olabilme imkanı getirimiştir.Bu miktar yılda iki kez yeniden belirlenmekte ve ödeme miktarı yeniden değerlemeye göre değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Emekli Promosyonları nelerdir? başlıklı makalemizde akbank emekli kampanyası, emekliye altın ve garanti bankası emekli kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ