5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb kredileri kendi işini kurmak veya mevcut işini büyütme amacı güden kişilere verilmekte olan hibe ve sıfır faizli kredilerden oluşmaktadır. Bu krediden faydalanmak isteyenler 5 ayrı yok takip ederek kredi kullanımına hak kazanabilirler .Kosgeb girişimcilik destek programı kapsamında işletmenin ilk kuruluş giderleri ile işletmenin 12 aylık giderleri için 50.000 liralık hibe krediden faydalanılabilir. Bu giderler yapıldıktan ve faturalandırıldıktan sonra kosgeb tarafından finanse edilir .

50.000 liralık hibe krediden faydalanan biri eğer isterse 100.000 liralık faizsiz krediden de istifade etmek için başvuruda bulunabilir .Kosgeb tarafından verilecek olan bu destek ödemeleri şu şartlar yerine getirildiğinde kurum tarafından verilir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi

Kosgeb tarafından 70 saatlik eğitime tabi tutularak verilen bu eğitimde düzgün bir iş projesi oluşturabilme yolunda gerekli bilgiler verilir. Kurum tarafından verilen bu eğitime katılım ücretsiz olup üniversitede verilen girişimcilik dersini 56 saat üzerinde almış olmakta yeterli görülmektedir.

İş projesi oluşturma

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonunda kuruma sunulan İş planı ile ilgili projenin kabul görmesi kredi onayı için oldukça önemlidir. İşletme faaliyetleri ile ilgili biri verici nitelikte bir proje ile kurulun karşısına çıkmak proje onayını etkileyecektir

Destek başvurusu

İş planı oluşturulup gerekli diğer belgeler  hazırlandıktan sonra  Kosgeb birimine de başvuruda bulunularak değerlendirmeye alınır. Birim tüm incelemeler sonrasında ön değerlendirmede bulunur ve sonrasında projeyi kurula iletir. Kurulun bu aşamada yaptığı değerlendirme projenin yenilikçi, teknolojiyi aktif olarak kullanabilecek ürün ve hizmet üretimi yüksek olan projeler olmasıdır

Veri tabanına kayıt yapılması

İş projesi onaylanan biri bu aşamadan sonra kosgeb internet sitesinde veri tabanına kayıt için  kendisine ait şifre  ve kullanıcı adı oluşturmak durumundadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra Kobi beyannamesi e-Kobi aracılığı ile doldurulur. Kurumun sizden isteyeceği belgelere ek olarak, vergi levhası fotokopisi, belge asıl ve fotokopileri de eklenerek kosgeb birimine teslim edilir.

Sonuç

Tüm bu aşamaları geçmiş olan biri kurum tarafından kendisine verilen krediye hak kazanır ve bu krediyi kullanmaya başlayabilir.

Kosgeb kredileri ile ilgili verilecek hibe ve faizsiz kredi desteğinde değişiklik olmuş 30.000 liralık hibe kredi 50.000 liraya 70.000 liralık faizsiz kredi de100.000 liraya çıkartılmıştır. Bu kapsam da işletme kuruluş giderleri ile makine ve teçhizat giderleri yükseltilmiştir. İşletme giderleri için 2.000 lira makine ve teçhizat giderleri için 18.000 lira verilmektedir .Kosgeb kredisi için belirlenmiş olan bu 4 adım tamamlandığında krediye hak kazanılmış son adımda ise kredi kurum tarafından tahsis edilmiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Çiftçi kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ