6 adımda kredi nasıl alınır?

Krediler  hayatımızın pek çok alanında ihtiyaçların temininde kaynak imkanı sunan bir banka ürünüdür. İhtiyacın türüne göre farklı başlıklar altında sunulan krediler istenilen krediye karar verildikten sonra en uygun faizle bankaya başvuruda bulunulur. Krediler, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi şeklinde bir ayrıma tabi tutulmuştur. İhtiyaç kredi grubu ihtiyacın cinsine göre kendi içinde alt başlıklara ayrılarak değerlendirilir.

Kredi başvurusunda bulunacak olan biri, kredi başvurusu yapmadan önce hangi gruptan kredi kullanma ihtiyacında olduğuna karar vermelidir. Örneğin konut kredisi grubundan bir kredi başvurusunda bulunulacaksa bankaya başvuru esnasında bu kredi türü ile ilgili bilgi almalı ve ardından bu kredi ile ilgili başvurusunu yapmalıdır.

Kredi başvurusu yapılırken takip edilecek aşamalar nelerdir?

Kredi başvurusunun ilk adımı hangi kredi ihtiyacında olunduğunda karar vermek ve başvuruda bulunmaktır

İkinci adım ise; Başvurulan kredi türü ile ilgili faiz araştırması yapmalı ve en uygun krediyi sağlayan bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ta kredinin faiz oranlarının bütçenize uygun görünüyor olmakla beraber  bu kredinin kullanma maliyetini oluşturan dosya masrafı, ekspertiz raporu, komisyon ücreti, kredi tahsis ücreti gibi maliyeti şişiren unsurlar olarak karşınıza çıkmasıdır. Bu masraf kalemlerinin kredi sözleşmesini imzalarken sözleşmede yazılı olması gerekir. Sonradan ortaya çıkan bu masraflar tüketici tarafından itiraza konu edilir. Kanunlarda da bu masraf kalemleri ile ilgili açık hükümler bulunduğundan tüketici hakem heyetleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Diğer adım, karar verilen ve bankaların sunduğu faiz ve masraf ücretleri incelendikten sonra başvuruda bulunma seçeneğini kullanmaktır. Bazı bankalar sms’le dahi başvuru kabul edebilmektedirler .Dilerseniz bu yolla dilerseniz internet vasıtası veya banka şubelerine giderek kredinizin için ön başvuru niteliğinde olan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Dördüncü adımda sizin tüm yapacaklarınız bitmiştir ve bu noktadan sonra banka sizin kredi notunuz ,gelir durumunuz, çalıştığınız kurumda ne  kadar zamandan beri sigortalı olduğunuz gibi kriterleri değerlendirmeye alır. Özellikle düşük kredi notuna sahip oluşunuz işinizi en çok zorlaştıran etmen olacaktır. Bankalara kredi başvurusu yapılmadan önce kredi kayıt bürosundan kredi notunuzu öğrenmeniz bu konuda  gerekiyorsa notu arttırıcı faktörlerin devreye sokulmasını sağlar. Belgelenebilir gelirlerinizde banka tarafından değerlendirmeye alınır.Tapu,kira kontratı ,maaş bordrosu gibi belgeler gelirinizin belgesi niteliğindedir. Hane halkına ait gelirlerde kredi başvurusu sırasında belgeleriyle sunulduğunda kredi miktarı üzerinde etkili olacaktır. Sigortalılık sürenizin 6 aydan az olmayışı kredi onayınız açısından olumlu bir durumdur.

Beşinci adımda, başvurusu yapılan kredinin onayı çıkarsa banka tarafından istenilen evraklarla birlikte Kesin başvuru için bankaya davet edilirsiniz. Banka sizde ikametgah gösteren bir fatura, nüfus cüzdanı fotokopisi, emekli ise buna dair belge, çiftçi ise çiftçilik belgesi, kira geliri varsa buna dair belgeler banka tarafından talep edilecek olanlar arasındadır.

Son adımda ise tüm belgeler ile başvurunuz kesin olarak yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır ve onayı halinde hesabınıza yatan parayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Olumsuz bir yanıt durumunda ise sebepleri üzerinde durarak gerekli iyileştirmeler yapmanız gerekir.

Kredi, bankalar ve kişiler için önemli bir kaynaktır. Her iki taraf içinde kendilerini finanse edip besler özelliktedir Bankalar için  faiz gelirleri ,kişilerde kaynak temini sağlayarak çift taraflı memnuniyet yaşatır. Kredi başvurusu öncesinde piyasa araştırması yapılmalı en uygun faizi veren banka bulunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güçlü Ekonomisine Sahip 20 Ülkesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ