Adıma haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Üzerinize bir haczin olup olmadığını öğrenebilmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Adalet bakanlığının tüm dava ve icra dosyalarını Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında yürüttüğü uyap projesi kapsamında öğrenebilmek diğeri ise gelir idaresi başkanlığının sitesinden giriş yaparak üzerinize kayıtlı icra ve haciz varlığı hakkında bilgi edinmektir. Bu iki uygulama dışında özel firmaların web siteleri veya telefonları ile de üzerinizde olabilecek haciz ve icra süreçleri ile ilgili bilgi de edinebilirsiniz Fakat bu uygulamanın tarafınıza yüksek ücretlendirme ile sonuçlanacağı düşünüldüğünde  Devlet tarafından sunulan hizmetten faydalanmanın daha mantıklı olacağını söylemek doğru olacaktır.

Uyap tarafından verilen hizmetten faydalanabilmek için birkaç bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar;

  • E-devlet şifresi
  • E-imza
  • Mobil imza
  • C kimlik numarası

Bu dört bilgiden birine sahip oluşunuz hakkınızda yürütülmekte olan bir icra takibi varlığı hakkında bilgi verecektir. Bu dört unsur içinde E-devlet şifresi ile giriş size daha hızlı ve ekonomik bir çözüm sağlayacaktır.

E-haciz  ve E-sorgulama ile devlet neyi amaçlamıştır?

Daha önceleri vergi affı gibi uygulamalar ile vergilerden meydana gelmesi beklenen artış sağlanamamış ve E-haciz uygulaması devreye konarak devlete karşı olan borçlar elektronik ortamda bankalar kanalı ile çözülmeye çalışılmaktadır. Devlet bu uygulamayı devreye sokmadan kişiye borcunu 7 gün içinde ödemesi yönünde ödeme emri yollar. Bu ödeme emrine belirtilen süre içinde yanıt gelip borç yapılandırması için başvuruda bulunulmazsa e-haciz kendine uygulama alanı bulur ve mevduat hesapları ile yatırım hesaplarına el konarak mevcut alacak bunlar üzerinden tahsil edilmeye çalışılır-sorgulama ise; tüm bu aşamalara geçilmeden kişinin hakkında herhangibir haciz borcunun olup olmadığını takip etmesini sağlar nitelikte olan bir uygulamadır.

Herhangi bir haciz durumunun finansal hayat üzerindeki etkisi nedir?

Haciz, icra gibi süreçler bozuk finansal yapının göstergesi niteliğinde olduğundan böyle bir duruma maruz kalmak gelecek dönemlerde kaynak temini gibi hallerde zorluk çıkartacak nitelikte gelişmelerdir. Kamu veya özel sektöre yönelik borçların zamanında ödenmesinin bu gibi hallerden sıyıracağı ve finansal aktivitenin devamlılığı manasına geleceği de bilinmelidir.

Uyap,  ve diğer özel sektör yapılanmaları ile web siteleri ve telefon sistemleri sayesinde haciz ve icra süreçleri hakkında bilgi edinebilmek mümkün hale gelmiştir. Uyap adalet bakanlığının tüm yargı ve dava dosyalarını taşıdığı bir bilgi merkezi olup buradan gerekli bilgiler edinilebilmektedir. Benzer şekilde gelir idaresi başkanlığından da  bu süreçlere ilişkin bilgi edinilip haciz aşamasına gelmeden borç yapılandırmasına gidilerek güven ortamının zedelenmesi sorunu yaşanmadan  ortadan kaldırılmış olur.

Bir önceki yazımız olan Engelli Araç İndirimi Yüzde Kaç 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ