Akbank İban Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren bir kanunla, bütün banka hesapları artık İban numarası olarak adlandırılan bir hesap numarasına sahip hale getirildi ve böylece küresel çapta bir bankacılık sistemleri entegrasyonu sağlamanın ilk adımları atılmış oldu. International Bank Account Number, yani Uluslararası Banka Hesap Numarası’nın kısltması olan IBAN, günümüzde 33 Avrupa Birliği ülkesi tarafından kullanılmaktadır. Böylece toplam maliyet ve işlem süresi azalırken, işlemlerdeki hata payı da minimuma indirgenmiş olur.

Iban ile gönderim gerçekleştirirken özellikle uluslararası para transferleri çok daha sağlıklı ve hızlı olmaktadır. Iban numarası kullanarak yapılan işlemlerde hesap numarası, banka adı, şube kodu gibi bilgileri girmeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ülkemizde her ne kadar henüz zorunlu olmasa da, İban kullanımı özellikle internet ve telefon bankacılığında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Iban numarası için zorunluluk olmamasından dolayı, vatandaşlarımız sıklıkla hala hesap numaralarını ve şube kodlarını kullanmaktadırlar. Bir banka hesabı olan herkes aynı zamanda bir adet İban numarasına da sahiptir. Kendi İban numarasını bilmeyen vatandaşlarımızın ise yapabilecekleri bir kaç farklı İban no sorgulama işlemi vardır.

Bankaların hemen hepsi farklı yöntemlerle iban numarası sorgulanmasına izin vermektedirler. Eğer sorunuz “Akbank Iban No sorgulama nasıl yapılır?” ise bu noktada bankanın resmi sitesi üzerinden istediğiniz bilgiye sadece bir kaç dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Akbank internet sitesi üzerinden “faiz ve oranlar” sayfasında yer alan “sayfalar” sekmesine girdiğinizde “iban hesaplama” seçeneği menüde karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, doğrudan doğruya http://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/iban-sorgulama.aspx linki üzerinden de bankanın Iban hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Açılan ekranda ilk önce sizden hesap türü, sonra da şube kodu ve hesap numarası istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra iban hesapla butonuna basmanız yeterli olacaktır. Daha sonra size hesabınıza ait iban numarası verilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası IBAN Nasıl Sorgulanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ