Akbank Kimin?

Adana’lı iş adamları tarafından kurulan Akbank 1948 senesinde faaliyete başlamış pamuk üreticilerine finansal destek sağlamak üzere finans sektörüne giriş yapan özel bir bankadır.Kurucu ortaklar arasında Hacı Ömer Sabancı’da bulunmaktadır.Kayseri’de doğan Hacı Ömer Sabancı 1920 senesinde yaya yolu ile Adana’ya giderek iş hayatına pamuk işçisi olarak başlamış zaman içinde işçi müteahhitliği’ne geçiş yaparak biriktirdiği ufak yatırımı ile Adana’da ki ikinci yılında pamuk ticaretine yönelmiştir. Pamuk ticaretinde kendini geliştiren Hacı Ömer Sabancı 1943 senesinde  Yağsa firmasına ortak olarak 1946 senesinde de Marsa’yı satın aldı.Günümüzde faaliyetini Türkiye’nin öncülerinden olarak sürdüren Sabancı Holding’in ilk tohumları Hacı Ömer Sabancı’nın  kazançlarını değerlendirmesi ile atıldı.

Akbank’ın kuruluşunda Hacı Ömer Sabancı dışında Ahmet Sapmaz ,Bekir Sapmaz, Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin’de diğer ortaklar yer almıştır. Ahmet Sapmaz ve Bekir Sapmaz kardeşler Adana’da sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş adamları iken Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin ise  Adana’lı sanayi kuruluşu Milli Mensucat’ın sahipleriydi.Akbank’ın kuruluşunda bulunan bu iş adamlarının tümünün amacı Adana’lı pamuk üreticilerine finansman sağlamaktı.Bankanın kuruluş adı Adana-Kayseri Bankası iken ilk iki kelimesinin baş harfleri ile Akbank olarak anılmıştır. Tek banka şubesi ile faaliyetlerine başlayan Akbank döneminde faaliyet gösterek 4 bankanın en küçüğüydü.Hisseler kurucu ortaklar arasında %15 Nuri Has,%15 Hacı Ömer Sabancı , %15 Nuh Naci Yazgan ,%15 Mustafa Özgür ,%15 Ahmet ve Bekir Sapmaz kardeşler , %5 Seyit Tekin olmak üzere dağılım göstermekteydi.Geriye kalan %20’lik hissenin %10’u İstanbullu iş adamlarına , %10 Ankaralı iş adamlarına satılmak üzere ayrılmıştır.%20lik bu hisse belirtilen dağılım ile 1983 senesinde satılmış ve  83 iş adamı Akbank kurucu heyet üyesine katılmıştır.

1950 senesinde Akbank’ın ilk  İstanbul şubesi Sirkeci ilçesinde faaliyete başlamış,1954 senesinde ise genel merkezi İstanbul’a taşınarak şube sayısını arttırma yolunda ilerlemiştir.Kurucu ortakların yönetimi 1962 senesinde kadar sürdükten 1962 senesi itibari ile Sabancı ailesi bankanın en büyük  hissedarı ve bankanın genel sahibi konumuna gelmiştir. 1963 senesinde ise otomasyon destekli faaliyetlerini ve şube sayısını arttıran Akbank dönemin en kaliteli bankası konumuna gelerek Türkiye’ finans sektöründe fark yaratan bir banka olarak adını tarihe yazmıştır. Akbank ilk yurt dışı şubeleri ise almanya ve Frankfurt şehirlerine açarak dünya finans sektöründe de emin adımlarla ilerlemiştir.

 

1992 senesinde Ak Yatırım Menkul değerler hizmeti , 1997 senesinde Ak yatırım ortaklığı , 2000 senesinde Ak Portföy yönetimi  ve özel bankacılık bölümü ,2002 yılında Ak Emeklilik , 2005 yılında ise Finansal Kiralama hizmeti vermeye devam eden Akbank faaliyetlerinin tamamını günümüzde de üstün kaliteli hizmet anlayışı ile devam ettirmektedir.

 

Bankanın ülke çapında 1 genel müdürlük , 23 bölge müdürlüğü , 1.000 şubesi bulunmaktadır.16 bin 500 üstünde kişiye istihdam yaratan Akbank T.A.Ş bu rakamlar ile Türkiye’nin en büyük 4. Bankası olarak işleyişini devam ettirmektedir.Günümüzde Akbank’ın hisseleri %48’9 Sabancı Holding , %51,1 halka açık kısım olmak üzere dağılım göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan T- Bank Kimin başlıklı makalemizde Turkland Bank hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ