Akbank Müşteri Hizmetleri Telefon Çağrı Merkezi İletişim Numarası

Akbank’ın bireysel ve kurumsal müşterileri için ayrı ayrı oluşturduğu müşteri hizmetleri numaraları her türlü bankacılık işlemleriniz için kullanabileceğiniz özelliktedir. Hesap bilgilerine ulaşma , havale EFT işlemleri , kredi kartı menüleri , ödemeler , ödeme talimatları , kart ve kredi başvuruları , internet şubesi ve telefon şubesi şifre ve kullanım bilgileri gibi bir çok işleme ulaşabileceğiniz Akbank müşteri hizmetleri 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.Özellikle bireysel kullanıcılar için akşam saatlerinden müşteri hizmetlerinden destek almak yoğunluk gündüz saatlerine göre daha az olacağından ötürü zamandan tasarruf etmenizi sağlar. 444 25 25 numaralı telefon Akbank bireysel müşterileri için hizmet sunduğu bireysel çağrı merkezinin telefonudur.Sabit hatlar üzerinden 0850 222 25 25 numaralı telefon kullanılmaktadır.

Bu numaralardan Akbank müşteri hizmetlerine ulaştığınızda sadece sesli yanıt sisteminden dahi bir çok konuda destek alabilirsiniz. Sesli yanıt sisteminden gerekli bilgileri öğrenemediğiniz da yada yatırım işlemleri gibi daha detaylı işlemler yapmak istediğiniz deneyimli temsilci kadrosuna bağlanarak işlemlerinizi temsilci aracılığı ile gerçekleştirmeniz de mümkün. Üstelik müşteri hizmetleri üzerinden yapacağınız bir çok işlemde banka şubelerinden alınan işlem ücretleri alınmadığı için daha avantajlı olacaksınız.

Telefon bankacılığı üzerinden parasal işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle şubeden bireysel bankacılık hizmet sözleşmesini imzalayarak bir karta ait şifre bilgilerini almanız gerekmektedir.Daha sonrasında müşteri numaranız ve kart şifreniz ile müşteri hizmetleri üzerinden bir çok işlemi engelsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.Ancak telefon bankacılığı işlemlerinde  yüksek hacimdeki nakitlerle işlem yapmak niyetindeyseniz bu limitleri öncesinde gene şubeye vereceğiniz bir dilekçe ile yükseltmeniz sizler için kolaylık sağlayacaktır.

Eğer kobi olarak Akbank müşterisi iseniz size özel olarak oluşturulan 444 23 23 numaralı müşteri hizmetleri hattından daha hızlı olarak hizmet alabileceğinizden bireysel çağrı merkezi numarası yerine bu numara üzerinden işlem yapmanızı öneriyoruz. Bu hizmet numarasından sadece kobinize özel işlemler yapabilir , kobilerde uzman temsilcilerden detaylı bilgiler alabilir ve işlemlerinizi kısa sürede sorunsuzca tamamlayabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Ziraat Bankası Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdurrahman Ersoy dedi ki:

    444 25 25 ten arandığımda telefonu açtığım zaman, neden ben arıyormuşum gibi çağrı sinyali duyuyorum? Yoksa bu arama ücretini aradıkları kişiye mi ödetiyorlar?

BİR YORUM YAZ